Žena ve vedení rovná se úspěšný byznys. I přesto, že čísla hovoří ve prospěch něžného pohlaví, jen 5 % tuzemských podniků sází na genderovou vyrovnanost. Jaké manažerky jsou dámy?
Mějte ve vedení alespoň třetinu žen, pak bude váš byznys nejspíš vzkvétat. Překvapivé výsledky jednoho londýnského výzkumu ukázaly, že firmy, které se nepoddávají stereotypům v oblasti řízení byznysu, mají vyšší zisky – a to až desetkrát. Ptáte se, v čem tkví tajemství úspěchu a v čem ženy obohacují čistě mužská prostředí?
Umějí se vcítit do potřeb zákazníka
Ženy mnohdy výborně ovládají empatii. Podniky jsou tak díky nim mnohem lépe schopny porozumět potřebám svých zákazníků. Například ženy, které jsou po mateřské dovolené, mají skvěle vytříbený time management, a když objeví problém, neváhají a rychle ho vyřeší. Jejich hnací silou je, že touží ve světě byznysu něco dokázat a nebojí se jít s kůží na trh.
Manažerky v USA jsou na tom lépe než Evropanky
I přesto, že se ukazuje, jak moc jsou ženy ve vedoucích pozicích pro firmy přínosné, většina podniků
má v šéfovských rolích jen muže. Výjimkou jsou Spojené státy americké, kde jsou na tom manažerky výrazně lépe než v Evropě. Zajímavé je, že jsou to právě ženy, kdo v oblasti maloobchodu utratí nejvíce. Podle odhadů je nákupní převaha žen oproti mužům až osminásobná.
Vlastní podnikání chce hlavně dávku odvahy
Přemýšlíte, že začnete podnikat? Zhodnoťte své silné a slabé stránky a také svůj podnikatelský nápad. Položte si zásadní otázky: V čem tkví jeho unikátnost mého záměru? Jak bude produkt nebo služba prospěšná zákazníkům? Nezapomeňte také na finanční rozvahu. Jestli vás zajímá, kolik činí průměrný výdělek na manažerských pozicích u žen, výpočet čisté mzdy vám napoví. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že V České republice je rozdíl v odměňování mužů a žen markantní. Hůře už jsou na tom v rámci unijních států už jen Estonky.
Genderová nevyrovnanost je i v tuzemsku
I v Česku jenedostatek žen ve vyšších pozicích. Existují však iniciativy, které poukazují na genderovou problematiku. Každoročně se také vyhlašují soutěže zaměřující se na inspirativní ženy, které se nebály a vrhly se do světa byznysu. Na začátku roku byly vyhlášeny výsledky šestnáctého ročníku prestižní ankety TOP ženy Česka. Titul TOP podnikatelka v ní získala spolumajitelka a výkonná ředitelka společnosti Alca plast Radka Prokopová, TOP manažerkou se stala členka představenstva České spořitelny Daniela Pešková a kategorii s názvem TOP žena veřejné sféry ovládla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.