Zdena (58) Rozchod s přítelem po 25 letech… Ale rozchod mojí maminky!

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz

První myšlenky, které mne napadly potom, co se moje maminka ve svých 82 letech rozešla s přítelem, s nímž strávila posledních 25 let života, byly dvě. Netušila jsem, zda to maminka sama může zvládnout, na druhou stranu jsem byla ráda, že je ten muž z jejího života pryč.


Všechno začalo tak dobře

Když maminka poznala Rudolfa v lázních, měla jsem obrovskou radost. Tatínek zemřel brzy a máma byla spoustu let sama. Tehdy jí bylo tolik let, jako je mně teď, Rudolfovi bylo 66 let. Zamilovaně si začali užívat života – jezdili spolu na výlety, věnovali se turistice, chodili za kulturou. Po pár letech se maminka k Rudolfovi nastěhovala. A když se nyní ohlédnu zpátky, cítím, že od té doby už šlo všechno z kopce. Méně toho podnikali a Rudolf se nechal obskakovat. Místo společných výletů už jezdili jen na návštěvu k jeho dcerám. Už se k sobě nechovali tak láskyplně.

Nedělala jsem si starosti

Máma si ale nikdy nepostěžovala, Rudolfovi se podřídila, vlastně co víc, začala ho ochraňovat jako dítě. Pokud někdy náhodou zavítali k nám na návštěvu, šel nám na nervy svým všeználkovstvím, maminka se ale smála a obhajovala ho, že se nás snaží okouzlit. Odpoledne si pak otevřel pivo a říkal nám, že si všichni máme užívat.

O Rudolfovi vlastně vím jen to, co mi teď máma vypráví. Prý už spolu téměř nemluvili, Rudolf stále vysedával s pivem u televize a sledoval sportovní přenosy. To se stalo jedinou náplní jeho života. A prý byl hrozně lakomý.

„Nechápu, že jsem s ním vydržela tak dlouho“, říká máma dnes. „Zkoušela jsem s ním komunikovat, hrozila mu rozchodem, ale nic se nezměnilo, a ona pokračovala v zaběhlém způsobu života. Vše se zlomilo až tehdy, kdy maminka musela kvůli drobnému zákroku na pár dní do nemocnice a Rudolf ji ani jednou nenavštívil, byl definitivní konec.

Jsem na mámu opravdu pyšná

Ihned poté, co se mamka s Rudolfem rozešla, začala plánovat, co se svým životem dál. Poprosila nás, zda by nemohla chvíli bydlet u nás, což nebyl žádný problém. Finančně je nezávislá, naše děti jsou už velké a místa máme dost. Byli jsme připraveni pomáhat, jak to jen půjde, ale ukázalo se, že maminka je nezávislá a, naštěstí, i zdravotně v pořádku, takže naši pomoc v podstatě vůbec nepotřebuje. Samozřejmě jsme jí pomohli najít nový byt, pomoci se stěhováním a zařizováním bytu.

Nevycházím z údivu, jak maminka po rozchodu celá rozkvetla. Nechápu, že toho sama tolik podniká a kolik si našla nových přátel. A Rudolf? Jedna z jeho dcer se pokoušela získat mámu zpátky a vyvolávala v ní výčitky, že opustila tak starého a potřebného muže. Rozchod ho prý úplně zničil. Ale na to měl myslet dřív! Jak moudře říká můj manžel, člověk se o svou ženu musí starat, musí se starat o vzájemný vztah. A já mám dokonce pocit, že teď se ke mně chová lépe než dřív. Poučil se.

A jak jste zvládly rozchod vy?

Autor: Lenka S.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.