Zatočte s padajícími vlasy jednou pro vždy!

Každý den ztratíme asi stovku vlasů. Pokud vám jich ale na kartáči zůstávají chomáče, je potřeba zapátrat, proč tomu tak je. Nejčastější příčinou jsou genetické dispozice, nemoci štítné žlázy špatné stravování, nervové vypětí, porod či menopauza.

Co vlasům nejvíce škodí?

Užívání léků

Vlasy začnou hodně vypadávat v případě, že berete léky na vysoký krevní tlak, trombózu nebo dnu. Problém může nastat také při užívání některé antikoncepce.

Nevhodná strava

Správně vyvážený jídelníček prospívá nejen celkovému zdraví, ale též kvalitě vlasů. Chcete-li se pyšnit bohatou hřívou, dopřávejte si například mléko, které je bohaté na vitamin B2, dále klíčky a ořechy, které jsou zdrojem vitaminu E. důležitý je také přísun biotinu, tedy vitaminu H. ten je obsažen například ve vaječných žloutcích, pšenici nebo vnitřnostech. Základem stravování by měly být bílkoviny, tedy maso, sýry a ryby.

Chybějící zinek

Jestliže ve vašem těle chybí zinek, vlasy se lámou, třepí a vypadávají. Postiženy bývají také nehty. Nedostatek zinku můžete poznat i tak, že se vám hůře hojí rány. Pro doplnění zinku je vhodná konzumace tmavého masa a celozrnných potravin.

Extrémní počasí

I počasí může ovlivňovat kvalitu vlasů. Silné mrazy, vítr nebo naopak přespříliš slunečního záření může také vést k jejich vypadávání. Chraňte se proto pokrývkou hlavy či speciální vlasovou kosmetikou.

Chemická a horká úprava

Pokud začnete mít problémy s vypadáváním vlasů, rozhodně omezte jejich barvení a veškeré úpravy plné chemie. To samé platí i pro konečnou úpravu účesu pomocí fénu, kulmy nebo žehličky.

A co vlasům nejlépe pomůže?

Pomoc z přírody

Vyživující kúru můžete vlasům poskytnout z přírodních zdrojů. Stačí si připravit odvar z lopuchu, kopřivy nebo heřmánku. Odvarem pak vlasy pravidelně oplachujte, můžete si také dělat zábaly či masáž pokožky hlavy.

Pomoc z pudinku

Zajímavá věc, ale díky pudinku můžete zvýšit elasticitu a odolnost svých vlasů. Odborníci doporučují konzumaci rosolovitých pokrmů, jako je například pudink, želatina, gumoví medvídci a žužu cukrovinky. Nesmí se to přehánět, ale želatina, ať už umělá nebo živočišného původu, je prospěšná věc. Vlasy se méně lámou, jsou poddajnější, méně se třepí a snáze upravují.

Pomáhá i zelená

Až budete na nákupu, zaměřte se na zeleninu tmavě zelené barvy, jako jsou papriky, brokolice, fazolky a listový špenát. Tato zelenina je plná železa, kalcia a vitaminů skupiny A a C. Právě tyto důležité látky napomáhají přirozené mazové produkci, která chrání vlas před poškozením. Lámavost a padání vlasů způsobuje též nedostatek hořčíku. Najdete ho v luštěninách, pšeničných klíčcích či v ořeších.

Domácí kúry pro krásné a zdravé vlasy

Medová maska pro normální vlasy

1 lžičku medu rozmíchejte ve ¼ litru teplé vody a přidejte 1 lžičku jablečného octa nebo citronové šťávy. Vzniklý roztok vetřete do pokožky hlavy i do umytých vlasů, nechejte působit asi 15 minut, poté smyjte vlažnou vodou.

Rajčatová maska pro mastné vlasy

Vezměte 1 šálek rajčatové šťávy a smíchejte jej s 1 lžící kukuřičného škrobu. Vše necháme bobtnat zhruba 5 minut. Směs potom naneste na hlavu, zabalte do mikrotenového sáčku a nechejte působit 10 minut. Poté smyjte.

Konopný zábal pro vysušené vlasy

1 šálek konopného oleje smíchejte se 2 lžícemi citronové šťávy. Vlasy navlhčete a směs důkladně vmasírujte do pramenů. Nechejte působit 10 minut a poté vymyjte šetrným šamponem. Jestliže máte vlasy jemné, kůru aplikujte pouze do konečků vlasů.

Teď se můžete pyšnit opět bujnou hřívou!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu