Zapomeňte na hektické ráno. S našimi triky vypravíte děti do školy v klidu a pohodě

Září už ťuká na dveře a s ním i školní povinnosti. Samozřejmě víme, že letos je to s kolotočem okolo viru a roušek ještě o něco složitější. My ale máme triky, jak na ranní vstávání dokonale vyzrajete. Pojďte na naše tipy, které sestavily zkušené matky.

Večer moudřejší rána

Že toto přísloví znáte naopak: Ráno moudřejší večera? Tak na to rychle zapomeňte. Cokoliv, co jste zvyklá ráno zvládat, se vám s dětmi zaručeně nepodaří. Vede to ke zmatku a velmi, ale velmi špatné náladě již po ránu. A všichni víme, že nerudný rodič znamená pro dítě dost špatný start do celého dne.

Místo toho, abyste ráno zjišťovali, že vám chybí ladící pár ponožek, si děti naučte na jednu jednoduchou věc: Něco chceš? Ok, ale řekni to večer. Takže železné pravidlo zní jasně: Před večeří budou nachystané hromádky oblečení na druhý den. Ne, že se udřete vy. Toto mají na starost děti. Vy jen letmo zkontrolujete.

V tašce je vše nachystáno večer

Nejste zrovna pořádkumilovní a patříte spíše mezi typy lidí, co improvizují? V tom případě se s dětmi budete muset trošku posunout a kousek svého pohodlí proměnit v režim a rutinu. Velmi se vám to totiž vyplatí. Večer budete s dětmi kontrolovat, co mají mít ve školní brašně. A opět to budou ony, kdo to bude kontrolovat. Vy jen přihlížíte. Vyhnete se tak rannímu chaosu a breku, když dítě na poslední chvíli nemůže najít školní potřeby, které se válí třeba v obýváku.

Daily routine

Každý, kdo měl někdy angličtinu, si hned vybaví, o čem je řeč. Každé ráno vstanu a očistím si zuby. Potom se obleču a jdu se učesat a umýt obličej. Následuje snídaně, bla bla bla. Proč je dobré si vzpomenout, jak jsme toto ze sebe vykoktávali na základce? Protože právě nyní se vám to hodí. Dodržujte sled událostí s dětmi každý den stejně.

I když budete mít hlavu pracovních povinností nebo rodinných záležitostí, nestane se vám, že pošlete dítě do světa neumyté nebo hladové. Tenhle tip vám přinese skutečnou pohodu do vašeho rána, ať už bude jakékoliv.

Když je krize, trocha motivace neuškodí

Zřejmě také v práci při větším pracovním vypětí budete rádi, když vám dopředu oznámí nějaký bonus pro případ, že vše dobře zvládnete. Podobně to mají i děti. Proč je cpát sladkostmi jen tak? Když máte opravdu „den blbec“ a nedaří se vám dodržet časový harmonogram odchodu, motivujte. Slibte dětem dobrotu, procházku, pohádku, kino – cokoliv, když si opravdu pohnou a zasoutěží si s vámi, kdo bude rychleji venku. Toto není pravidlem, ale na špatný den to skutečně zabere.

Přejeme vám, ať jsou první podzimní dny ve znamení co největšího řádu a s ním spojené úspory času. Udělejte si raději ráno radost společným vtípkem, bláznivou písničkou nebo grimasami do zrcadla, než abyste nestíhali a byli na sebe nerudní.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT