Vyrobte si deku na všechno možné, třeba i na hračky

Výroba speciální deky – vaku není nic složitého. Uvidíte, že čas a práce se vám bohatě vrátí, až deku začnete používat.

Vyrobte si svou vlastní deku

Budete potřebovat:

  • 2 čtvercové kusy látky 140×140 cm
  • provázek
  • pevnou ozdobnou šňůru
  • špendlíky + nitě

Látku vyberte tak, aby byla dostatečně pevná, a přitom příjemná na dotek. Ideální je pořídit stejný druh ve 2 vzorech.

Jak postupovat?

Látku srovnejte a přežehlete a dvakrát kolmo na sebe přeložte. Po obvodu zafixujte špendlíky. Na pevný roh připevněte provázek o délce strany složeného čtverce, s jeho pomocí pak nakreslete ¼ kruh. Kolem nakreslené linie pro jistotu také sešpendlete. Pečlivě vystřihněte ze všech 4 látek najednou, nebo si pomozte provázkem i u dalších vrstev.

Stejným způsobem složte na čtvrtiny i druhou látku. Nerozložený ¼ kruh první látky položte na druhou tak, aby pevné rohy lícovaly, sešpendlete k sobě, a podle první látky vystřihněte i druhou.

Vystřižené látky rozložte, přiložte rubovou stranou k sobě a sešpendlete. Potom po obvodu sešijte na šicím stroji dlouhým stehem, a to asi na šíři patky od okraje. Na dvou protilehlých stranách látku dvakrát prostřihněte – asi 5 centimetrů od sebe a do hloubky zhruba 4 centimetry. Prostřihy oentlujte.

Mezi prostřihy látku dvakrát ohněte a prošijte, tím vám vzniknou dobře přístupné otvory pro navlékání a zdrhování šňůry. Pro vytvoření tunýlku látku dvakrát přehněte ze spodní strany, nejprve asi o 1,5 centimetru, potom okolo 3,5 centimetru. Vše opět sešpendlete a nastehujte. Tunýlek prošijte raději dvakrát, aby byl dostatečně pevný.

Do hotového tunýlku pomocí zavíracího špendlíku navlékněte pevnou stužku a její konce svažte na uzel. Po zdrhnutí bude sloužit jako ucha vaku pro přenos či úklid rozházených věcí.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT