Vynechání snídaně je to nejhorší, co můžete ráno udělat

Mnoho lidí nesnídá. Obvykle je důvodem to, že ráno nemají na žádné jídlo chuť nebo že nemají dostatek času a pospíchají do práce. Někteří situaci vyřeší kávou nebo cigaretou. Přitom si neuvědomují, jak důležitá snídaně je. Její vynechání nepodporuje hubnutí, ani výkonnost během dne. Dokonce může zvyšovat riziko civilizačních chorob.

Snídaně jako správný start do nového dne

Pokud nemáte chuť na jídlo ihned po probuzení, můžete si snídani například o půl hodiny odložit. Rozhodně ji ale nevynechávejte. Pokud byste si něco k snědku dali, ale nestíháte, je třeba si ranní rituál zorganizovat – pomůže například večerní příprava, kdy si vyberete oblečení a také to, co budete snídat. Pokud i přesto nestíháte, je třeba si trošku přivstat. Vaše tělo se vám za zdravou stravu na začátek dne bohatě odvděčí. Správná snídaně by měla obsahovat:

  • obiloviny – zdroj vlákniny a sacharidů, které dodávají energii
  • ovoce nebo zeleninu – zdroj vlákniny, vitaminů a minerálních látek
  • mléčný výrobek, maso nebo vejce – zdroj bílkovin a vápníku
  • tekutinu – alespoň čtvrt litru

Vynecháním snídaně nezhubnete – právě naopak

Ač se vám může zdát dobré vynechat denně jedno jídlo, není to právě u snídaně efektivní řešení pro dietu. Kromě toho, že si absencí stravy rozhodíte pravidelný režim jídla i své trávení, bude vám navíc ranní příjem potravy chybět. Snídaně vás zasytí na velice dlouhou dobu. Pokud ji vynecháte, dostanete během chvíle hlad, začne vás honit mlsná a může se stát, že nakonec neodoláte, sníte ještě více jídla než na snídani a obvykle ve formě pochutin a sladkostí, nikoli zdravé stravy.

Po snídani vám to bude lépe myslet

S naplněním žaludku se tělo dobře probudí, přejde vás klasická ranní únava a vy budete připravení na nové úkoly. Snídaně také blahodárně působí na mozkové závity, pomáhá zlepšovat myšlení a samozřejmě nás pak pocit hladu nezdržuje a nerozptyluje při práci. Proto je důležité, aby snídani nevynechávaly zejména děti školou povinné, u kterých i vědecké studie potvrdily, že začátek dne bez jídla negativně ovlivňuje jejich pozornost a správné poznávací schopnosti.

Zdravotní rizik spojená ránem bez jídla

Krom toho, že vám snídaně pomůže se lépe probudit, nastartovat myšlení a také je součástí zdravého stravování pro ty, kteří se snaží upravit svou hmotnost, tak navíc její dlouhodobé vynechávání může vést přímo k obezitě. Zvyšuje také riziko dalších civilizačních chorob jako je například vyšší krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu nebo cukru v krvi. Lidé totiž vynecháním snídaně nutí svůj organismus po noci, jakožto poměrně dlouhé bez jídla, k dalšímu půstu a práci bez dostatku paliva. Tím mu rozhodně nepomáhají, zvláště když následně namísto stravy vhodné k snídani rovnou konzumují typický oběd, jako jsou smažená jídla nebo třeba omáčky s knedlíkem.

 

 

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT