Jelikož jste asi teprve na začátku (a pokud ne, můžete si zopakovat) – budete vytvářet malbu s předem načrtnutou skicou.
Zkušení jedinci dokážou malovat i bez předlohy ve formě tužkou navržené předlohy, většina lidí ale obě techniky kombinuje podle toho, co maluje.
Vy si zkusíte namalovat modřenec.
Skica
Modřenec je krásná jarní kytička, kterou stále ještě můžete vidět na zahrádkách. Její modré kvítky tvoří skupenství, podobně jako třeba šeřík.
Pamatujte, že skica je vodítkem pro další malování, a tak se jí snažte připravit co nejlépe vám to půjde. Obvykle se skica dělá pouze slabounkými tahy tužkou, aby pak nebyla pod barvami vidět. Není ale chybou, pokud je kresba tužkou výraznější a vy ji pod barvami „přiznáte“, záleží na vás, co se vám bude líbit víc.
Tajemství malířů: světlo a stín
Rozdíly mezi světlými a tmavými odstíny vám pomohou vytvarovat celou rostlinku. I když se asi nesnažíte vystihnou podobu květiny jako podle herbáře, pravděpodobně ale chcete vystihnout základní podobu a rozeznatelnost. Velmi krásně a jemně působí, pokud do obrázku „pustíte světlo“ – nevyplňujte tedy barvou celé květy, v nejsvětlejších místech můžete nechat čtvrtku i bílou.
Skládejte vedle sebe světlé a tmavší místa modré a fialkové, dokud nebudete mít kvítka hotová.
Kontrast
Pomocí tmavšího odstínu barvy dodáte potřebný kontrast. Čas od času se na obrázek podívejte z většího odstupu a uvažte, která místa by potřebovala zvýraznit. Pro neutrální, ale dobře viditelný odstín, zkuste smíchat modrou a hnědou barvu. Na detaily či kontury použijte tenoučký štětec.
Závěrečné úpravy
Počkejte, až obrázek uschne, a poté se podívejte, zda všude sedí barvy tak, jak jste je chtěli mít. Po zaschnutí budou totiž o trochu světlejší. Můžete také opatrně vygumovat tužku, pokud chcete.
Korekce detailů
Jestliže jste gumovali viditelné tahy tužkou, může se stát, že některá místa zůstanou příliš světlá. Opět pomocí jemného štětce doplňte detaily.
Práce se štětcem
Základem každého akvarelu jsou štětce, a to buď přírodní nebo z umělých vláken. Je dobré výběru štětců věnovat pozornost, musí se vám s nimi dobře pracovat, „chlupy“ nesmějí odstávat do stran a podobně. Když na zkoušku přiložíte k papíru jen špičku štětce namočeného do zelené barvy a budete malovat jen zlehka, vznikne tenká linka. Potom na štětec přitlačte… a sledujte, jak silnou vytváří stopu. A jestliže štětec znovu zvednete, máte namalovaný jednoduchý lístek!
A jak v obchodě vybírat barvy?
Pro začátek úplně stačí sada 10 nebo 16 barev v ceně do 500 Kč. Barvy lze snadno namíchat, a tak jich stačí méně. Jinak se barvy podle kvality rozlišují na „studentské“ a „mistrovské“.