Sprostá slova k životu zkrátka patří. A podle nejnovějších vědeckých studií dokonce přispívají našemu fyzickému i duševnímu zdraví.
Katarzní účinek
V některých situacích vztek nejde ventilovat jinak, než že si sprostě zaklejete. Sprostá slova mají katarzní, úlevný a očistný účinek. Jsou jedinečným prostředkem, jak vyjádřit smutek, štěstí, strach a další pocity. Podle psychologů se nám prostřednictvím sprostých slov otevírá cesta, jak přesněji vyjádřit, co máme na mysli. Někdy na to prostě slušná mluva nestačí. Výzkumy prokázaly, že vulgarismy komunikují emocionální informace daleko efektivnějším způsobem. Jistě, vždy záleží na situaci a prostředí, ve kterém se zrovna nalézáme.
Sprostá slova jako analgetikum
Sprostá mluva nám také pomáhá zvládat bolest. Mírní bolest fyzickou (asi každý zaklejeme, když se nečekaně o něco uhodíme), vědci prokázali, že „zanadávat si“ skutečně pomůže bolest zmírnit. Sprostá slova dokáží ulevit ale i bolesti duševní, například zmírnit napětí. Pomocí vulgarit se nám daří lépe vyjádřit náš emocionální stav. V případě, kdy je příčinou našeho podráždění či agrese druhý člověk, tím, že ho například pošleme „do prdele“, předejdeme fyzickému napadení.
Sprostá slova v přátelství
Zajímavé je, že sprostá slova také potvrzují přátelství. Někdo se například oslovuje vulgárním způsobem, ale je to vlastně signál toho, že se přátelé mají rádi, že k sobě jsou otevření, upřímní a nebojí se jeden před druhým shodit. Také lidé, zejména mladší, mluví vulgárním způsobem tak, jak se mluví v jejich „partě“ nebo jiné skupině, ke které přináleží. Jde tu o projev sociální a emoční inteligence.