Vilma (60): Učila jsem svou vnučku plavat, ta se málem utopila. Zatočila se mi jen na chvíli hlava

Na události z minulého léta musím dodnes myslet a nechci si ani představit, jaké to mohlo mít fatální následky. Dcera mi svěřila na týden svou pětiletou dceru, kterou jsem se rozhodla naučit plavat ve svém novém bazénu.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od naší milé čtenářky. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Jsem jinak zcela zdravá a mám ještě spoustu sil, jenže ten den bylo opravdu velké vedro a vzduch se téměř nehnul. Myslím, že jsem přecenila své síly a na malou chvíli se mi zamotala hlava, vnučku jsem upustila a ta se začala topit. Jen zázrakem se nic vážnějšího nestalo. I přesto však tato situace jisté následky měla.

Mami, zvládneš ji pohlídat?

Jsem už několik let v invalidním důchodu, ale stále ještě pracuji doma a přivydělávám si jako švadlena. Na nedostatek práce si stěžovat nemohu, ale svou malou vnučku moc ráda kdykoliv pohlídám. Minulé prázdniny mi ji dcera svěřila na celý týden, protože musela odjet na služební cestu a se svým mužem se v té době rozváděla. Já jsem tak byla jediná možnost. Nevadilo mi to, ba naopak. Právě mi na zahradě dokončili instalaci nového bazénu, a tak jsme se já i vnučka těšily, až v něm budeme dovádět.

Dcera měla jisté obavy – já žiji totiž dost aktivně a často přecením své síly tak, že jsem na druhý den ráno ráda, že se vůbec postavím na nohy, stáří už totiž klepe na dveře. Jinak jsem stále dost vitální, ale naše malá Laura je hodně živé dítko. I přesto jsem dceři slíbila, že se u mě bude mít malá jako v bavlnce.

Pojď, naučím tě plavat

Počasí nám skvěle vycházelo a Laura chtěla být celé dny v bazénu, mě však napadlo, že už je dost velká na to, aby se naučila i plavat. Své děti jsem to taky učila já, miluji vodu a v mládí jsem dokonce chvíli závodně plavala, takže jsem si v této disciplíně vážně dost věřila. Laura byla nadšená, a tak jsme se do toho pustily. I když vím, že dnes existuje celá řada nejrůznějších pomůcek na učení plavání, já jsem se rozhodla to udělat po našem – postaru, tak, jak jsem zkrátka byla zvyklá.

Nedala jsem jí ani rukávky. Jen jsem ji držela pod bříškem a musím říct, že to Laurince vážně šlo. Kopala nožičkama, ruky taky po chvíli dokonale sladila a začala dělat svá první tempa asi po hodině. Jenže v tom nadšení jsem úplně zapomněla, že je venku přes třicet stupňů. Málo jsem pila a pokrývku hlavy jsem nechala na lehátku. To byla ale velká chyba.

Prožíváte podobné životní útrapy jako Vilma a rádi byste se s nimi svěřili? Napište nám na email [email protected].

Bože, ona se topí

Laura se učila vážně rychle, ale mně se v jednom momentě úplně zamotala hlava a udělalo se mi černo před očima. Lauru jsem upustila asi na pár sekund, ale když jsem přicházela k sobě, viděla jsem, jak chudinka malá kope nožičkama a ručičkama a topí se. Rychle jsem ji vytáhla z vody i z bazénu a začala utišovat její srdcervoucí pláč. Malá byla úplně v šoku a do večera ani nepromluvila. Byla v pořádku, jen úplně otřesená.

Adam (55): Syn se zabil v autě. Může za to jeho šéf, který mu dal něco, co neměl.

Nejvíc mě trápí, že se teď má vnučka, která tolik milovala vodu, bojí do bazénu vstoupit. Na to trauma snad časem zapomene, ale mě to dodnes trápí. Kdybych nepřišla tak rychle k sobě a omdlela, mohly jsme se v tom bazéně utopit obě. O mě už tolik nejde, ale co ta malá! Dodnes mám noční můry a moc mě mrzí, že jsem to vůbec nezvládla. Velmi mě ale překvapila reakce dcery na celou věc. Bála jsem se, že ke mně už Lauru nebude chtít dávat nebo že ani ta už k babičce nebude chtít jít, ale to se naštěstí nestalo. Jen máme zakázáno koupat se bez kruhu a rukávků. To je však stejně jedno, malá od té doby do bazénu ještě nevlezla.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu