Vašek (14): Roky v sobě dusil bolest, až se rozhodl pro sebevraždu. Osud mu ale přihrál novou šanci na život

Příběhy dětí z Klokánka jsou mnohdy hodně kruté. Není tomu jinak ani v případě dospívajícího Vaška, bohužel. Jeho tajemství a bolest, které musel roky v sobě dusit, vyplavaly na povrch až poté, co strávil měsíce v psychiatrické léčebně.

Tam se Vašek dostal kvůli svým mnohačetným pokusům o sebevraždu. To, co ho k nim dohnalo, vyděsí i ty nejotrlejší.

Vaškovi bylo ten den právě čtrnáct let, když se rozhodl rozbít sklenici a střepy si podřezal žíly. Nebyl to jeho první pokus o sebevraždu, už dříve se rozhodl ukončit svůj mladý život skokem z pátého patra. V nemocnici jej však naštěstí dali lékaři dohromady. Proč se musel mladý chlapec opět do nemocnice vrátit? Jeho čin má své opodstatnění.

Dlouhé roky jej zneužívala vlastní matka, která byla těžkou alkoholičkou. Ve Vaškových spisech se uvádělo, že právě jeho na alkoholu závislá matka jej roky zneužívala – a syn jí musel být po vůli, kdykoliv ona si zamanula. Z matky se stala stvůra, se kterou už Vašek nedokázal dál žít.

Na vzdělání nezáleží

Každý by si pomyslel, že muselo jít o ženu, která je nevzdělaná a chudá. Opak byl pravdou. Vaškova matka byla vysokoškolská profesorka. Zatímco přes den to byla vzdělaná dáma na úrovni, doma se z ní stávala nechutná zrůda, která nutila k pohlavnímu styku vlastního malého synka. Tyrany se nestávají vždy jen nevzdělanci.

Nová šance na život

Vaškova smůla byla prolomena ve chvíli, kdy se z psychiatrie ocitnul v Klokánku. Tam měl přečkat nějaké období, než se rozhodne o jeho dalším osudu – a ten nakonec zasáhl nejlépe, jak mohl. Vašek byl jako každý jiný kluk, měl své sny a přání. Ochotně pomáhal tetám a hrál si s malými kamarády, jeho vášní bylo vždy vaření.

Kromě toho se ale v koutku duše toužil vydat i na dráhu učitelskou. Nikdo mu předtím neřekl, že může být obojím. Když se vyučí na kuchaře a půjde na vysokou, může přece budoucí kuchaře vyučovat. Vašek měl konečně novou naději a životní cíl!

Vašku, máš otce

Celý život žil s matkou, o svém biologickém otci Vašek vůbec nic nevěděl. Naštěstí se ho ale podařilo vypátrat, ačkoliv nebyl ani zapsán v chlapcově rodném listě. Obrovská náhoda, kterou Vašek tak potřeboval. Otec o něj projevil zájem a přijel se s ním seznámit. Jen o pár týdnů později už Vašek se svým tátou odjížděl domů. A jen kousek od jeho nového bydliště stojí Vaškova vysněná škola.

Čtěte také: Evička (5): Příběh holčičky, která se dostala do Klokánka a všechny učarovala.

Že by náhoda? Nebo skutečně zasáhl osud? Ať tak nebo tak, chlapec bude konečně normálně žít! Drž se, Vašku!

Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí SpokojeneZeny.cz. Všechna jména uvedená v článku byla z důvodu ochrany osobních údajů změněna.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT