V Jižní Americe byla slavnostně odhalena Lavička Václava Havla, inaugurace se zúčastnila i Dagmar Havlová

O tom, jak důležitou osobností byl pro český národ Václav Havel, není třeba rozsáhle mluvit. Jeho význam si velmi dobře uvědomuje naprostá většina z nás. Poslední československý a první český prezident byl velmi uznávanou osobností i za hranicemi naší vlasti. Jeho myšlenky jsou dodnes aktuální a malým dokladem toho, jak velkému respektu se ve světě těší i téměř deset let po své smrti, je i nová Lavička Václava Havla, která před několika dny přibyla v Limě, hlavním městě jihoamerického Peru.

Letiště, náměstí i lavičky

Na památku Václava Havla bylo pojmenováno mnoho různých veřejných prostranství a institucí, nejznámějším je bezesporu Letiště Václava Havla Praha. Jeho jméno ale nese i řada náměstí, ulic, základní škola či budova Evropského parlamentu ve Štrasburku. Kromě toho již deset let na mnoha místech České republiky a světa vznikají Lavičky Václava Havla.

Symbolická podoba i význam

Jedná se o unikátní projekt pamětních míst, která jsou věnována Václavu Havlovi a která mají specifickou podobu dvojice železných křesel s kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu. Většinou jde o lípu, tedy náš národní strom. S myšlenkou na vytvoření jakési celosvětové sítě pamětních míst, která by byla inspirovaná osobností a demokratickými ideály Václava Havla přišel Petr Gandalovič, bývalý český velvyslanec ve Spojených státech amerických. Unikátní podobu Laviček Václava Havla vytvořil architekt a designér Bořek Šípek, který byl Havlovým blízkým přítelem. Cílem bylo, aby se tyto lavičky staly jakýmsi místem k setkávání a vzájemným dialogům, diskusím mezi lidmi.

Poselství Václava Havla žije dál

Nejnovější lavičku inaugurovala symbolicky Dagmar Havlová, kterou do jihoamerické Limy pozval zdejší velvyslanec Michal Sedláček. Bývalá první dáma na svém instagramovém profilu zveřejnila krátké video z této akce, která se v tamějších médiích těšila velké pozornosti. Kromě hlavního města Peru Lavičku Václava Havla najdeme také v hlavním městě Spojených států Washingtonu, dále například ve španělské Barceloně, italském Milánu, slovenské Bratislavě, švýcarské Ženevě, anglickém Oxfordu, irském Dublinu či nizozemském Haagu. V Čechách se nachází například na několika místech v Praze, dále v Hradci Králové, Plzni, Pardubicích, Karlových Varech, Liberci, Brně, Jihlavě či Olomouci. Celkově čtyřicátá Lavička Václava Havla bude ještě v letošním roce inaugurována v Bruselu.

Zdroj: Instagram/dagmarhavlova_official, vaclavhavel.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu