Umění uzdravuje aneb vyzkoušejte art terapii

O své duševní zdraví byste se měli starat stejně jako o to fyzické. V tom vám pomůže art terapie, jež vám dostane z těla přebytečný stres nebo depresi a vyčistí vaši hlavu. Existuje hned několik art terapeutických cvičení, které byste měli zařadit do svého života, pokud se chcete cítit dobře a být plní optimismu.

Co to je art terapie

Mnoho lidí předpokládá, že tato terapie je pouze pro děti, aby zklidnila jejich mysl. Opak je však pravdou. Využívá se hojně také v poradnách terapeutů a psychologů a má stejný efekt, jako terapie mluvením. Při art terapii zaměstnáte svůj mozek a ruce kreativní činností. Můžete malovat, vyšívat, plést nebo například dělat keramiku či skládat obrázek z kamínků. Přestanete tak myslet na své problémy a soustředíte se na jednoduchou činnost. Vaše mysl si odpočine.

Nemějte strach z této terapie

Art terapie není o tom, jak jste šikovní. Neobávejte se toho, že nemáte dostatek talentu nebo něco neumíte. Vy si máte především při této činnosti odpočinout. Žádné dovednosti nepotřebujete. Pokud s ní chcete začít, vytvořte si především pro vás bezpečný prostor, kde se budete cítit dobře a nikdo vás nebude rušit. Poté se rozhodněte, co přesně chcete dělat a připravte si potřebné pomůcky. Na začátek vám může stačit obyčejná tužka a papír nebo pár kamínků, které najdete u vody.

Čtěte také: Dejte si meloun, vaše zdraví vám poděkuje. Proč je tak prospěšný?

Nechcete kreslit? Nevadí, pište básně

Nemusíte se věnovat jen manuálním věcem. Do art terapie patří například i napsání básně, písničky nebo citátu. Dělejte prostě to, co vás baví. Hlavně se do ničeho nenuťte. Přemýšlejte také nad tím, co vám tato činnost dává a jak se u ní cítíte. Projděte se přírodou, která je teď plná barev a rozličných zvuků ptactva či jiné zvěře a čerpejte inspiraci zde. Pak vše přeneste do své kreativní práce, kterou jste si zvolili.

Art terapie se dá dělat také digitálně. Fotografie je též jistý druh umění, při kterém přijdete na jiné myšlenky, a ještě vám zůstane krásná vzpomínka.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu