Udělá robotický vysavač práci za vás, nebo po něm budete muset uklízet?

Posvítili jsme si na zoubek hitu posledních let. Přemýšlíte o koupi robotického vysavače a nevíte, jak si poradí s vašimi koberci a podlahami? Pojďte se s námi podívat na to, jak nejlépe zjistit, zda vám bude robot vyhovovat.

Když se z práce stane zábava

Robotický vysavač má jednu velkou nevýhodu – jakmile jej jednou použijete, stanete se na něm doslova závislá. Spadne vám z kuchyňské linky trochu mouky? Nebo byt budete zbavovat vánočního stromečku? Už se prostě nebudete tak často ohýbat, jako dříve. Místo toho na malém místě pustíte program robota, který vše precizně vysaje za vás. To je potom radost vysávat. Najednou vám přestane vadit, že vaše děti neustále zanechávají binec po celém bytě. A když si dáte teplou vanu uprostřed dne, s klidem můžete partnerovi říct: „Právě vysávám.“

Jak zjistím, zda se k nám hodí?

Můžete si přečíst stovky recenzí. Nebo si přečíst obecné články. Stejně ale nikdy nezjistíte, co vám sedí nejlépe. Proto se dnes dá využít služba, kdy vám vybraný robot z e-shopu přijede domů, a vy si jej na jeden den vyzkoušíte. Vyleze i na koberec s vysokým chlupem, který máte na podlaze v obýváku? Podaří se mu vysát spáry kachliček ve vaší koupelně? A co řekne na tmavá místa na vašem koberci? Bude je považovat za příliš tmavé, a vypne se? Při zkoušce robota se rozhodně pobavíte.

Vysaje všechno, nebo ne?

Současné roboty jsou již tak dobře navržené, že vysají skutečně téměř všechno. Sice jim to trvá déle, ale vás to nijak nebolí. V klidu si zajděte na procházku a robota zavřete v místnosti. Některé vysavače mají tvar D, takže se dostanou i do jinak nepřístupných rohů. Pokud si ale zvolíte kulatý, ani tak nemusíte mít obavy, že přijdete o kvalitní úklid – pomocí bočního kartáčku si vysavač binec z rohu namete a nemilosrdně jej odveze. Puntičkáři si po vysávání vezmou hadřík namočený ve vodě, a asi 1 centimetr, který zbyl v rohu neuklizený, takto dočistí.

Co budu muset dělat já?

A co tedy budete muset dělat vy? Především jednu podstatnou věc – zařídit si příjemný program a nechat robota, ať si sám pracuje. Dejte si třeba nanuk nebo si u hudby zacvičte. Máte volno!

Před vysáváním se ujistěte, zda jste nenechala v dosahu robota kabely od nabíječky na mobil – pěkně by vám je sežvýkal. A také se hodí mít v dětském pokoji uklizené šňůrky od tahacích hraček – ty robot také dokáže požvýkat a poté se buď sám vypne, nebo si hračku na chvíli po pokoji sám za provázek povozí.

Až svou práci dokončí, doporučujeme očistit rotační kartáče a vyklepat nádobku na binec. Poté už váš nový miláček poputuje na nabíjecí stanici, kde musí být mimo vysávání neustále umístěn. Baterka robota není ráda mimo nabíjecí stanici, snižuje se její kapacita.

Nepřehlédněte: Kdo u vás doma uklízí? Zase jenom vy. Zkuste přimět svého muže k úklidu.

Schody

Většina robotů schody rozpozná pomocí čidla, takže by vám scénu z akčního filmu předvést neměl. Je dobré se o něj pečlivě starat, aby nedošlo k úplnému zaprášení „očí,“ které právě schody detekují. Pro klid duše si klidně před schody umístěte virtuální zeď, která bývá častou součástí balení robota. Nebo na schod prostě a jednoduše dejte košík s prádlem, pokud tedy patříte mezi extrémně bojácné jedince, a nechcete o nového mazlíka přijít.

Náhradní díly

Spolu s pořízením robota se hned hodí objednat jedny kartáče navíc. Zhruba po několika měsících se totiž odporoučejí do věčných lovišť, a vy nebudete moci pár dní, než vám pošťák doručí nové, vysávat. Když máte doma stále jeden set náhradních kartáčů, jedete nonstop. Podle typu vysavače se po několika letech vyměňuje baterie. Toť vše!

Až budete mít robota doma, bude to jako s pračkou – už si život bez něj nedokážete představit.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu