Úchvatné a zdraví prospěšné levandule: Hodí se nejen jako dekorace, mají i velmi široké využití

Nádherná vůně a drobné fialové kvítky charakterizují levandule, které známe všichni. Tyto léčivé květinky mají velmi široké využití v domácnosti, v kuchyni i v kosmetice. Pokud máte možnost, levandule si samy vypěstujte, nasušte a naučte se je využívat na maximum.

Krása z Provence

Levandule lékařská je zdraví prospěšná bylinka, kterou ale často pěstujeme i pro dekorativní účely. Vypěstovat se dá téměř všude – a i když nemáte zahrádku, můžete je pěstovat doma na balkóně či na okně v květináči. Původně se levandule pěstovala ve volné přírodě pouze ve Středomoří. Dnes ji najdeme ve všech koutech Evropy, nejvíce se pěstuje ve francouzské Provence. Nejčastěji si ji doma pěstujeme pro její specifickou a omamnou vůni, její využití je však mnohem širší.

Pusťte levanduli do své kuchyně

Levandule je především bylinka, a jako taková prospívá našemu zdraví. Čaj z levandule pomáhá při bolestech hlavy, odbourává nadměrný stres a napětí, zmírňuje deprese, podporuje činnost trávicího ústrojí a napomáhá kvalitnímu spánku – také pomáhá rychleji usnout.

Z levandule si ale můžete připravit i sirup, dá se používat jako koření do jídel a skvělý je také levandulový sorbet. Pokud jste milovnicemi sladkého, přidejte snítku levandule do dózy s cukrem – krásně ho provoní.

Levandulové dekorace

Levandule se velmi často využívají v interiérech jako působivá a voňavá dekorace. Z usušených levandulí si například můžete uplést věnec na dveře – ty zručnější z vás se mohou pustit i do tvorby levandulového košíčku. Usušené kytice levandule můžete dát do vázy na stůl či komodu. Sušená levandule v ložnici navíc podporuje lepší usínání a kvalitní spánek, podobně jako čaj. Velmi oblíbená je také levandulová kosmetika. Vyrobit si z ní můžete mýdlo, sůl do koupele nebo svíčku.

Tip: Z levandule můžete vytvořit i hezké malé dárečky pro své blízké. Sušenou levandulí naplňte bavlněné pytlíčky, které se dají využít různě. Nejčastěji se věší do skříně, protože prádlo nejen krásně provoní, ale odeženou i nezvané hosty – šatní moly. Dát se mohou i pod polštář, aby se vám krásně spalo.

Autorský text | foto: pexels.com

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu