Třetí rodič – jaký má nový partner vliv na dítě?

Je to poměrně běžná situace. I u nás jsou desítky tisíc nových rodičů, kteří se jimi stali bez vlastního fyzického přičinění. Jak se vyrovnat s tím, že jste se stali rodičem malé bytosti, o které nic nevíte a k níž vás nepojí žádné příbuzenské pouto?


Co dítě?!

Všichni si přejí, aby si dítě na nového partnera zvyklo, začalo ho mít rádo a nová rodina skvěle fungovala. Nezapomínejte ale na to, že právě dítěti úplně měníte jeho svět, ve kterém nemůže samo pochopit, proč by najednou měl být tátou nebo mámou někdo jiný.

Mluvte pravdu

Dítě pozná, když mu lžete. Proto není vhodné představit mu nového partera třeba jako „strejdu, který tu s námi chvíli bude bydlet“.

Emoce

Připravte se na vztekání, pláč, křik… dítě má nárok na směsici emocí, v nichž se ani samo nevyzná. A je dobře, pokud emoce projeví před námi, než když je bude dusit v sobě. Tak si může rozvinout i závažnou traumatickou reakci.

Dopřejte dítěti dostatek času a dostatek prostoru na otázky.

A co dospělí?!

Co pomůže dítěti jsme si řekli, ale pomoc potřebují i dospělí. Každého, kdo se ocitne v roli třetího rodiče, napadají stejné otázky. Jak to udělat, abychom všichni byli kamarádi? Mohu se plést do výchovy? Mohu dítě okřiknout, když dělá něco nevhodného nebo neslušného? A jak na to bude reagovat parter, který u situace třeba nebyl?

V tomto období jsou rodiče vskutku k politování. Co pomůže jim?

Stejné zásady a chyby pro děti i rodiče

Vlastně je to stejné. Důležité je mluvit pravdu a být k sobě i k okolí upřímní. Bohužel, jako dospělí máme větší tendenci věci zlehčovat a bagatelizovat, nalhávat sami sobě, že je vše v pořádku nebo se časem srovná. A přeceňujeme možnosti dítěte – ono to zvládne, vždyť se přece až tak moc neděje. Není to tak, ono se totiž „děje“.

Každý máme své tempo, kterým se se zátěžovými situacemi vyrovnáváme, různě dlouhou dobu nám trvá, než se adaptujeme na nové podmínky a uspořádání. Platí to jak pro rodiče nové, tak pro ty biologické. Důležité je věci nehrotit a zůstávat co nejvíce v klidu, i když budeme třeba trochu „přehrávat“, situace to zpočátku vyžaduje. Než vše správně dozraje.

Emoce a komunikace s partnerem jsou to nejdůležitější. Nový rodič musí zjistit o svém novém dítěti co nejvíce informací, a to i těch „intimních“. Často je potřeba změnit způsob, kterým jsme byli zvyklí reagovat v určitých situacích na emoční rovině. Naše reakce by v nové rodině mohla působit naprosto nepatřičně, i když v rodině bývalé nikoho nepřekvapila.

Bude to těžké a je potřeba připravit se na vskutku zátěžových pár měsíců a potom i na pár náročnějších let. Jde o běh na dlouhou trať, ale budete-li úspěšní, z výsledků se budete moci těšit třeba až do konce života!

 

Autor: redakce SpokojeneZeny.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí
Rozvod za 12 let 4 fotografie

Rozvod za 12 let

Tento příběh je z doby, kdy jsem ještě nebyl advokátem, a který jsem zdědil. Na začátku byla docela banální věc, že se klientka chtěla rozvést. Předpokladem r..

doba čtení: 4 minuty
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 6 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 4 minuty
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 42 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 20 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 7 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti Czech E-LV s.r.o