Toxické vztahy mohou vážně zkomplikovat život. Jak jim čelit?

Asi jste o nich už někde četli anebo slyšeli. Řeč je o tzv. „toxických vztazích (lidech)“, tedy vztazích s lidmi, jejichž nitro bývá všelijak „pokažené“, psychicky nedokonalé anebo prostě a jednoduše zlé. Pod kolonku „toxických vztahů“ spadá hned několik kategorií jedinců, s nimiž zkrátka není snadné, střetnout se na jedné životní cestě. Vesměs jde o lidi manipulativní, zahleděné výhradně do vlastního prospěchu, libující si ve společenských intrikách. Za ideální obranu proti podobným lidem bývá doporučován okamžitý útěk. Přesto, ne vždy je možné někomu oznámit, že je „toxický“, otočit se na podpatku a spálit za sebou všechny příslovečné mosty… Jak tedy s tímto typem lidí správně bojovat, není-li úniku?    

První krokem k úspěchu je poznání

Prvním krokem k úspěšnému postoji je schopnost poznat vůbec, zda člověk, který vám je z nějakého důvodu nesympatický, spadá skutečně do kategorie „toxičtí lidé“. Tady chybují nejen obyčejní smrtelníci, ale i zkušenější znalci lidských charakterů. Představme si třeba modelovou situaci, kdy se například dvacetiletý pohledný mladík, milující rockovou a punkovou muziku, hlásí o nějaké administrativní místo. Na pohovor přijde v obleku, je zdvořilý a znalý problematiky. Jenže okolí na něm při pohovoru místo talentu, němě pozoruje prázdné dírky v uších od náušnic anebo, pod sakem ukryté tetování, které omylem vykouklo při výrazné gestikulaci, což otevírá prostor k řadě zbytečných, často přehnaných předsudků. Mezi dalšími uchazeči se pak objeví i klasický tuctový mladík. Opět v obleku, s dokonale sehraným úsměvem od ucha k uchu, a prý prvotřídními zkušenostmi. Okolí z něj má sice podvědomě zvláštní pocit, ale oceňuje, jak je uchazeč nekomplikovaný. A? Je to tady… Vysněné místo získá „pan nekomplikovaný“. Čas mezitím běží, a zatímco se náš, jinak citlivý a spolehlivý „rocker“ z neúspěchu oklepal, okolí nově přijatého pracovníka začínají sužovat problémy. Z nekomplikovaného človíčka se začíná klubat osoba s toxickými rysy… Náhoda? Nikoliv. Jen špatný odhad.

Proto mějte na paměti, že skutečně toxičtí a nebezpeční lidé na sebe nebudou nikdy ničím předem upozorňovat. Proč by to dělali? Jejich smyslem existence je dokonale splynout s davem a v něm pak tajně lovit a narušovat vztahy. Nač na sebe upozorňovat? To by byli proti sobě. Takoví lidé budou vždy kvalitně, podle poslední módy oblečeni, nikdy nebudou prvoplánově výstřední a na první pohled půjde vždy o prototypy dokonalosti a vzory všech ctností. Alespoň do chvíle, než získají, co potřebují anebo, než jim nabídnete pomocnou ruku. Chcete-li se proto toxickým lidem skutečně vyhýbat, nesuďte a nezdržujte se zbytečně s jedinci, odlišujícími se od průměru, ale buďte ostražití naopak před takovými lidmi, jejichž vzhled a život působí jako z televizní reklamy na dokonalý život. Ono, ani s mnoha „od průměru se odlišujícími“ lidmi nemusíte souhlasit a nemusí se vám líbit, což je logické, ale alespoň o nich rovnou něco upřímného víte. Poznáte jejich záliby i slabiny. (Například to, jakou muziku preferuje prvně zmíněný mladík.) Jenže, co víte o člověku, který se jako chameleon promění v požadovaný ideál, žijící bez chybičky a bez chybičky vypadající? Zatraceně nic.         

Toxičtí lidé těží ze svého okolí a mohou být všude

Se špatnými lidmi se nejčastěji setkáte tak, že je někdo do vašeho života uvede. Může to být v zaměstnání, může to být ve škole, v nějakém zájmovém kroužku, mezi přáteli a samozřejmě i v rodině. Je to tak snadné. Právě proto, že tyto osoby působí jako ikony dokonalosti, nemají problém se kamkoliv vetřít a kohokoliv ovlivnit. Jenže střetnutí a spolupráce s podobnými osobami bývá pak velmi náročná (nejen) na psychiku. Toxičtí lidé si vyhledávají slabé články v rodině či dané skupině a skrze ně pak nasávají výhody. Je už jedno, jestli jde o zákeřného člověka, který rozloží něčí pracoviště anebo o záludnou spolužačku ve škole. Výsledek je stejný. Ztráty materiální i psychické.

Humornějším příkladem mohou být například dvě kamarádky ze střední. Uvedený status přitom myslí vážně pouze jedna, zatímco druhá se na vlně veze. Kamarádí se první rok a přichází období Vánoc. Plánují dárky. Jenže zatímco jedna shání poměrně kvalitní dárek v podobě drobné bižuterie, druhá věc řeší na poslední chvíli a sáhne jen po něčem, co najde zapadlé doma. Při školní besídce se pak potkají dva protichůdné dárky. Kvalitní dívčí bižuterie za cca dvě stě korun kontra svíčka za pár korun. První kamarádka má sice sto chutí se s druhou rozejít, ale ta jí začne vyprávět, jak došlo k nedorozumění a jak jí vše mnohokrát vynahradí, protože není nic banálnějšího, než se rozcházet kvůli hloupému dárku k Vánocům. Že? První chvíli přemýšlí, ale nakonec kývne a kruh se uzavírá. Probíhá do té doby, než se první kamarádka totálně emočně zhroutí. Poučení?

Nepřehlédněte: Ema (18): Bojím se zahájení sexuálního života.

Toxické lidi nesmíte brát vážně      

Ideální obranou proti toxickým lidem je útěk. Zjistíme-li někoho takového v okolí, je ústup správná cesta. Ovšem, ne vždy reálná. Takže, co jiného se dá dělat, když už není od podobného člověka úniku? Odpověď zní: Nebrat ho vážně. Je to jednoduché. Toxičtí lidé okolí ubližují právě proto, že si to okolí nechá líbit. Kamarádka se trápí, protože dostala nevhodný dárek, partnerka je špatná z toho, že partner je emočně chladný a marně doufá v jeho nápravu, zaměstnanec je „na větvi“ z kolegy v práci. Ale proč? Pokud onoho špatného člověka jednou vycítíte, není už přece potřeba se jím dál trápit. Podobní lidé se nezmění a tak je nejlepším řešení se s nimi klidně dál bavit, přátelit, ale nikdy s nimi neuzavírat žádné spolupráce ani pevné vztahy. Zkrátka, mít tyto lidi, (pokud už vás tolik společensky okouzlují), jen pro vlastní radost, ale přitom dál od těla. Jít s kamarádkou na kávu, do města… Proč ne? Ale, nic skutečného si od podobných přátelství a vztahů neslibovat, nic neočekávat a hlavně se nenechat urazit. Pokud tohle zvládnete, můžete komunikovat bez potíží s kýmkoliv. Důležité je, nedat se, což platí obzvláště v případě, kdy se objeví podobní lidé v rodině anebo někde, kde s nimi zkrátka nehnete. Toxické lidi neignorujte, nebojte se jich, ale hlavně od nich nic neočekávejte a do ničeho se s nimi napevno nepouštějte.     

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu