Toužíte mít ekologický domov? Takto to bude hračka

Už déle si pohráváte s myšlenkou zařídit si ekologický domov, ale ne a ne se rozhýbat? Tak pak je tento článek pro vás jako stvořený. Možná budete mile překvapeni, že nejde o nic náročného. Přinášíme vám několik užitečných rad a tipů, díky kterým si tento životní styl doslova zamilujete.

Ekologická domácnost

Ještě dříve, než se vrhneme na tu praktickou část, řekněme si něco málo o ekologii. Zamýšleli jste se vůbec někdy nad tím, co pro vás tento pojem znamená? Jde o životní styl, jehož cílem je co nejméně zatěžovat naši planetu, a tedy životní prostředí, a to při běžných činnostech.

Spadá sem vlastně úplně všechno od nákupu oblečení, kosmetiky a drogerie, ale i nákup potravin či celkové šetření energiemi. Věděli jste, že naší planetě pomůžete i obyčejným tříděním odpadu? Přesně tak. Ekologii najdete zkrátka všude a tak je poměrně jednoduché, osvojit si několik zvyků a tak ji nenásilně aplikovat do každodenního života. Přesně tak, na mysli máme i docela běžné aktivity, jakými je vaření, úklid či osobní hygiena. Klíčem k úspěchu je právě minimalismus. Pojďme se spolu podívat, jak to v praxi vypadá.

Když se řekne slovo minimalismus, mnohým z nás naskočí husí kůže. Ne, nebojte se. Neznamená to, že budete dokola chodit ve stejném tričku a sprchovat se jednou týdně. Klíčem k úspěchu je nakupovat skutečně jen to, co opravdu potřebujete, a tedy i reálně využijete. A samozřejmě, toto pravidlo platí ve všech směrech. V praxi to znamená, že nebudete nechávat rozsvíceno v místnosti, ze které odcházíte nebo že nebudete nechávat puštěný televizor, na který se i tak nikdo nedívá. Znamená to také to, že nebudete zbytečně kupovat potraviny v plastových obalech a na praní či úklid zvolíte čistící prostředky, které naší planetě tak velmi neublíží.

Jak začít?

Rozhodli jste se začít žít ekologicky? Tak potom vám přinášíme krátký manuál toho, jak začít, a necítit se přitom tak, že se omezujete.

Voda

Pokud jste na začátku, určitě si v duchu kladete řadu otázek. Nebojte se, začít můžete zcela nenápadně, a tedy například šetřením vody. V mnoha zemích se pitná voda cení zlatem, tak proč jí plýtvat. Stačí přitom:

  • Nahradit klasickou sprchovou hadici tou úspornou a změňte i délku sprchování. To by vám nemělo zabrat více než 4 minuty.
  • Změnit byste samozřejmě měli i způsob sprchování, jinak toho za zmíněné 4 minuty hodně nestihnete. Vodu byste měli během přestávek jako když si například myjete vlasy či se holíte nebo si myjete zuby, vypínat.
  • Dalším poměrně častým problémem mnoha domácností jsou kapající vodovodní baterie. Vyměňte je.
  • Totéž pravidlo platí i při neustále protékající toaletě
  • Věděli jste, že ruční mytí nádobí je mnohem méně ekologické než to v myčce? V případě, že myčku doma nemáte, zkuste alespoň nádobí mýt v napuštěném dřezu a pod tekoucí vodou ho jen oplachovat.
  • Když máte doma myčku, neznamená to, že každé jedno umytí musí být zaručeně ekologické. Za to se považuje jen to, které provedete v komplet naplněné myčce.
  • Totéž pravidlo samozřejmě platí i při pračce a také sušičce.
  • Pokud bydlíte v rodinném domě, tak vodu dokážete ušetřit i díky dešťové vodě. Tu vám jistě pomohou sběrné nádoby.

Náš tip: Pokud chcete začít žít ekologicky, vůbec nemusíte jít na to zhurta. Stačí si osvojit pár drobných zvyků a postupně k nim přidávat. Zvolit můžete například ekologický prací gel, který najdete i na online drogerií drogerko.cz. Mimořádně oblíbená značka je například bio-d.

Energie

Když je řeč o vodě, nemůžeme opomenout ani na energie. Jejich šetření je totiž také mimořádně důležité. A ačkoliv je nemůžeme z našeho života tak docela vymazat, můžeme jimi začít aspoň trochu šetřit, co říkáte? Začít můžete například takto:

  • Plánujete nákup nových spotřebičů? Tak pak si začněte všímat i jejich energetické třídy. Ty s označením A +, AA + a AAA +
  • Vyměňte staré žárovky za ty LED
  • Chladnička a mraznička by nikdy neměly být umístěny například v blízkosti radiátoru
  • Pokud používáte na mytí nádobí myčku, zkuste na ní častěji využívat režim ECO
  • Ušetřit můžete i díky rychlovarné konvic
  • Nepřetápějte prostory

Nakupujte méně věcí v obalech

Dalším krokem je třídění odpadu. To by mělo být základem každé domácnosti. Kromě toho, že byste ho měli třídit, byste ho měli i co nejméně nosit domů. To množství sáčků, které skončí v popelnici po rutinním nákupu, zná asi každý z nás. Nebojte se, existuje několik rad a tipů, jak doma eliminujete odpad i Vy.

  • Na nákupy s sebou vždy berte plátěné sáčky, které vám poslouží na zeleninu a pečivo a používat je můžete samozřejmě opakovaně
  • Problém s obaly můžete vyřešit i díky nákupu zboží ve větším, například rodinném balení. Ušetřit tak můžete nejen naši planetu, ale i vaši peněženku
  • Navštívit byste mohli i obchody, které jsou zaměřeny na bezobalové produkty
  • Ušetřit naše životní prostředí lze například i tím, že v obchodech budete sahat po produktech, které po sobě zanechávají méně odpadu. Řeč je například o plátěných utěrkách či bezsáčkových vysavačů

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu