Táňa (43): Kamarádka mě pomlouvá před dcerou. Řekla jí o mě hrozné věci, nevím, o co jí jde

Svou kamarádku Radku znám od školky. Ano, vážně jsme zůstaly po celý život kamarádky a nikdy by mě nenapadlo, že dojde doba, kdy budu Radku nenávidět. Popravdě vůbec nevím, o co jí jde, když mě pomlouvá před dcerou a vykládá jí o mně věci, které by dcera o své matce nikdy neměla slyšet.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od naší milé čtenářky. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Musím přiznat, že říká i pravdu, ale někdy si události dost přibarvuje, nechápu jen, proč má moje dlouholetá přítelkyně potřebu mě takto nechutně shazovat před vlastní dcerou.

Spolu už od školky

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. S Radkou jsme spolu vyrůstaly a zůstaly si blízké po celý čas až do dospělosti. Teď už jsme starší a myslela jsem si, že i rozumnější, i když my jsme si klacky pod nohy nikdy neházely, naopak jsme se vždycky k sobě chovaly hezky a s respektem. Já se dokonce zanedlouho stanu babičkou, a protože dcera má rizikové těhotenství a Radka pracuje jako porodní asistentka, velmi se ty dvě v poslední době sblížily. Jen mi dělá starosti to, co Radka dokáže mé dceři všechno napovídat. Nechápu její úmysly a myslím, že jsem přišla o svou nejlepší kamarádku.

Nebudu popírat, že není nic, co by Radka mohla mé dceři o mně povědět. Nikdy jsem nebyla bezproblémové dítě, v dospívání jsem také natropila několik hloupostí a chyby jsem dělala už i v dospělosti jako svobodná matka malé dcerky. Ke svým problémům a úletům jsem se ale dokázala vždycky postavit čelem, myslím, že i když jsem vedla divoký život, uměla jsem být zodpovědná i šílená zároveň. O dceru jsem se špičkově starala, ale když byla u babičky nebo u svého otce, uměla jsem to rozjet. Vždycky po mém boku stála Radka. Prožila semnou snad všechno a vždycky mi byla oporou.

Ona byla vždycky ta klidnější z nás dvou. Často mě tahala z problémů, žehlila za mě problémy a také mi půjčovala peníze. Vedla rodinný život, zatímco já jsem na ten pravý a vážný vztah nikdy nemohla narazit. Neměla mi co závidět a já jsem jí ani nikdy neublížila. Nechápu, proč tedy historky, které měly zůstat jen mezi námi, vytahuje před mou dcerou.

Jak mámu vezla policie na záchytku

Nejhorší na tom všem je, že i když z části vždycky Radka vytáhne něco, co se skutečně stalo, ona si to ještě přibarví, zřejmě, aby to znělo lépe a já vypadala ještě více zkaženě. Obhajovat se ale před svou vlastní dcerou a čelit tváří v tvář své minulosti je velmi nepříjemné, a tak raději všechno odkývu, omluvím se a jdu se stydět někam do kouta. Není to určitě dobře, ale na mě to všechno opravdu padá, a navíc dcera je těhotná, já si přeji hlavně, aby miminko bylo zdravé, a tak nechci ještě přilívat olej do ohně.

Radka nezapomíná vytáhnout na světlo všechny pikantnosti, mé bouřlivé vztahy, lesbické úlety nebo opilecké excesy. Například to, jak mě odvezla policie na záchytku poté, co jsem přímo pod kamerami na ulici ztropila scénu, a nakonec jsem se začala svlékat. To se stalo před deseti lety a doma jsem měla dceru v pubertě. Jsou to věci, za které se ohromně stydím, nevěděl o tom vlastně nikdo kromě policejní hlídky, která mě přišla zpacifikovat, zdravotníků na záchytce a mé bývalé nejlepší kamarádky Radky. A tak to mělo také zůstat. Když vidím dceru, jak se mě na podobné události ptá, je mi do breku. Stydím se za sebe tak jako bych se nikdy před nikým jiným nestyděla.

Prožíváte podobné životní útrapy jako Táňa a rádi byste se s nimi svěřili? Napište nám na email [email protected].

Proč to dělá

Samozřejmě, že jsem zkoušela kontaktovat Radku a ptala jsem se jí na to, proč tohle všechno dělá, jaký k tomu má důvod, ale její odpovědi jsem se zatím nedočkala, buď se mi vyhýbá úplně, nebo se snaží téma hovoru strhnout úplně jiným směrem. Bojím se, že to může mít vážnější příčinu, ona na tom nikdy nebyla psychicky úplně dobře a nikdy si na nic nestěžovala, všechno uměla mistrovsky dusit v sobě.

Možná, že ona sama teď prochází těžkým obdobím a tohle jí nějakým zvráceným způsobem, který nechápu, pomáhá. Kdoví. Neustále nad tím musím přemýšlet a doufám, že se pravdu dozvím už brzy, nevzdám to.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT