Zahradnická terapie může být skvělým řešením na zbavení se úzkosti, smutku a samozřejmě také stresu. Vlastní sociální izolace totiž není pro naši duši dvakrát přívětivá, protože člověk je od přírody společenský tvor.
Pokud jste se tedy v posledních dnech potýkali se záchvaty úzkosti, vykašlete se na prášky a vyjděte raději ven na zahradu. Nevěřili byste, jak může být zahradnictví pro duši prospěšné.
Funguje zahradnická terapie?
Zahradničení se může stát vynikajícím léčebných prostředkem na řadu psychických onemocnění. Je pro duši hodně prospěšné, protože se díky němu můžete snadno zbavit úzkosti i depresí. Někteří praktičtí lékaři dokonce začali zahradnické práce doporučovat ke zmírnění stresu, takže se ihned nabízí otázka, zda vlastně potřebujeme léčebny psychiatrických onemocnění.
Jak se zahradnickou terapií začít?
Základem terapie by měl být pobyt v přírodě, kterou v tomto případě představuje vaše zahrada. A jak snadno prodloužit dobu, kterou na zahradě strávíte? Jednoduše ji proměňte v obytný prostor, v němž se budete cítit dobře. Nechte se inspirovat mnohými nápady a vytvořte si útulnou zahradu, kde budete nejenom pěstovat zeleninu a květiny, ale také budete relaxovat. V malých prostorech samozřejmě můžete využít alespoň květináčů nebo pěstování v kontejnerech.
Spojte zahradnickou terapii s učením dětí
Zahradničení zvyšuje důvěru dětí a pomáhá rozvíjet jejich vůdčí schopnosti. Důvodem je převzetí odpovědnosti za pěstování rostliny. Jakmile totiž vaše dítko uvidí výsledky své práce, začne mu veškerá dřina dávat smysl. Navíc si zvýší sebevědomí, protože zjistilo, že si vlastními silami bylo schopné vypěstovat nádhernou květinu nebo chutnou zeleninu. V zahradničení je ale potřeba i logické myšlení a pochopení několika biologických procesů.
Dobré rady, jak se starat o svůj zrak. Nepodceňujte ho.
Pokud chcete na chvíli vypnout od každodenního stresu, začněte se zahradničením. Klidně k němu přizvěte i své děti a po chvíli uvidíte, že si na těžkou životní situaci ani nevzpomenete.