Strie: Kde se berou a jak se jich zbavt?

Strie jsou zarytým nepřítelem většiny žen. Zákeřné jizvičky vznikají, ani nevíme jak – a zbavit se jich je téměř nemožné. Poradíme vám, jak jim předejít, jak je minimalizovat a v neposlední řadě také, jak s nimi pořádně zatočit.

Strie jsou vlastně trhlinky ve vazivové vrstvě kůže, které vypadají jako malinké jizvičky – vždyť se jim říká i pajizévky. Vznikají především ve chvílii, kdy je na pružnost naší pokožky kladen zvýšený tlak. Typicky jde o dobu:

  • v pubertě
  • rychlé změny váhy (jak zhubnutí, tak i přibrání)
  • těhotenství

Vznik strií je podmíněn i naší genetickou výbavou. Pokud víte, že vaše maminka se striemi po porodu bojovala, měla byste věnovat jejich prevenci zvýšenou pozornost.

Preventivně se namažte

Již vzniklých strií se přirozenou cestou úplně zbavit nejde. Je proto důležité věnovat jejich prevenci dostatek času. Pokuste se vyvarovat prudkým výkyvům váhy. Dbejte na správnou životosprávu, a především na dostatečný pitný režim. Neuškodíte si ani masážemi, posilováním nebo potravinovými doplňky s vitamínem E.

Nepřehlédněte: Každá žena to zná: Nemám co na sebe!

Nejdůležitější ale je pravidelně pokožku mazat. Nemusí jít o luxusní krém za tisíce, ale měl by být dostatečně mastný a jeho složky by neměly dráždit pokožku. Zkombinujte pravidelné promazávání s masírováním nejvíce ohrožených oblastí (stehna, břicho, prsa) a dosáhnete nejlepšího výsledku.

Když prevence nestačí

Samozřejmě v dnešní době existují i jiné způsoby, jak se strií zbavit.

Mezi nejvyhledávanější způsoby patří laser. Je ale důležité si uvědomit, že ten je účinný pouze na čerstvé jizvy. Se striemi, které máte již delší dobu, vám bohužel moc nepomůže. Čerstvou jizvu ale zesvětlí a zlepší vzhled pokožky až 50 %. Je to ale celkem finančně náročná možnost – cm2 vás přijde na zhruba 250 Kč.

Čtěte také: Marie (35): Už mě přestalo bavit žít svůj život a rozhodla jsem se odejít do kláštera.

Nezapomínejme ani na mikrodermabraze. Při tomto kosmetickém zákroku dojde díky oxidu hlinitému k jemnému zbroušení povrchu kůže. Jde sice o finančně náročný zákrok, ale investice se vyplatí. Použití oxidu hlinitého má nejpozitivnější účinky na staré jizvy.

Další moderní metodou je mikrojehličková radiofrekvence. Ta sice taky kůži stoprocentně nevyhladí, ale velmi razantně strie potlačí a zneviditelní. Při této metodě se používají jehličky, které se aplikují na kůži. Ve chvíli, kdy se jehličky dostanou do požadované hloubky, začne působit teplo a kolagenová vlákna se zkrátí a nežádoucí jizvička se minimalizuje. Bojíte se bolesti? Nemusíte. Před samotným zákrokem na vás bude aplikována mastička, díky které bolest neucítíte.

Naše babičky si ale taky uměly dobře poradit. Takže pokud dáváte přednost méně drastickým metodám, můžete vyzkoušet například:

  • ricinový olej
  • bílky
  • šťávu z citronu
  • aloe vera

Co vy a strie? Patříte mezi těch pár šťastných, které netrápí nebo s nimi vedete nelítostný boj? Máte nějaký svůj vyzkoušený tip?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Lenka Svobodová
Tagy: ,
ZAVŘÍT