Snídejte jako královna, pokud chcete zhubnout

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne. Ukázalo se, že to, co jíme a pijeme po probuzení, má velký vliv na náš kognitivní výkon, náladu a energii po celý den. Lidé, kteří si dopřejí velkou snídani, spálí dvakrát tolik kalorií ve srovnání s těmi, kteří jedí větší večeři. Také pociťují méně chutí, a to zejména na sladké, mají zdravější hladinu cukru v krvi (glukózu) a inzulín po celý den.

Vynechání snídaně zpomaluje metabolismus a způsobuje větší chutě

Vynechání snídaně je běžnou dietní praxí, s níž si mnoho lidí myslí, že zhubne. Ale lidé, kteří nesnídají, nebo si jen tak něco zobnou, poté častěji svačí a přejídají se později během dne, což vysněnému zhubnutí rozhodně nepomáhá.

Vynechání snídaně je v rozporu s našimi běžnými cirkadiánními rytmy, což způsobí, že lidé mají na poledne opravdu velký hlad a dopřejí si velký oběd, protože si myslí, že když vynechali snídani, tak je to tak v pořádku. To je ale ta největší chyba, kterou můžete při hubnutí udělat.

Nastartujte svůj metabolismus

Náš metabolismus je do značné míry ovlivněn cirkadiánním nebo spánkovým cyklem. Kromě toho jsou lidé fyzicky aktivnější během rána – fyzická aktivita pomáhá řídit hladinu inzulínu a glukózy v krvi.

Obecně je tedy doporučeno jíst dostatečně velká jídla v první půlce dne, a dopřát si tedy velkou snídani, zvláště, pokud se snažíte zhubnout. Naše metabolismus se v noci zpomaluje, takže tělo více pracuje s trávením jídla a jeho spalováním.

Kromě toho se zaměřte na vyváženou snídani, jako je:

  • ovoce,
  • vejce,
  • ovesné vločky,
  • jogurty.

A vyhněte se příliš zpracovaným potravinám, jako jsou pečivo a sladké cereálie. Ty se vstřebávají rychleji a mohou způsobit prudký nárůst hladiny cukru v krvi.

Ne nadarmo se říká, že byste měli snídat jako královna, obědvat jako princezna a večeřet jako chudák.

Autorský obsah

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT