Slávek (55) a Iva (48) Kolik toho vlastně člověk snese?

Slávek byl stavební inženýr a vždy silně lpěl na tradičních hodnotách. To se projevilo i v jeho životě – zastával funkce ve spolkovém a politickém životě, lpěl na tradicích i doma. Bylo pro něj samozřejmé, že manželka Iva zůstane doma a bude se starat o jejich syny.


Zažité konvence

Musela opustit zaměstnání, které ji bavilo, a tak když synové povyrostli, chtěla zpět do práce. Chtěla prokázat své schopnosti, nejen v roli matky, což je pochopitelné. Jenže pro Slávka bylo vše otázkou cti. A jeho jednou daná rozhodnutí se nikdy nemění. V jeho světě má největší hodnotu výdrž, pevnost, disciplína a skromnost. To jsou dobré vlastnosti, ale nesmějí se prosazovat „na sílu“, pokud jde vše dobře, je to dobré, ale sebemenší změně v životě se takový člověk není schopen přizpůsobit.

Anketa: Myslíte, že se Slávek ke své ženě choval správně?
Celkem hlasů: 72

Nemoc je jen pro slabé

Začalo to, jak to často bývá, rutinním vyšetřením. Iva se chtěla odpoledne se starším synem podívat po obchodech, ale z ordinace vyšla úplně bledá, neschopná mluvit. Verdikt zněl – rakovina. Naštěstí jí syn pomohl, jinak by snad omdlela. Dokonce i Slávek, pro kterého už slovo „nemoc“ rovnalo se selhání, pokoušel se s informací vyrovnat osvědčeným způsobem. Úzkosti „na sílu“ přebil. Prohlásil, že vše je věc vůle a že to nakonec nebude tak hrozné. Pak Ivu poplácal po zádech „Uvidíš, bude to zase dobré.“ V nitru však cítil ohromnou úzkost, kterou potlačoval, jak byl zvyklý. Jeho žena přece nemůže být vážně nemocná! To je nesmysl! Jak by potom mohlo všechno fungovat dál?

Co bude dál?

Doposud tu Iva byla pro rodinu, což Slávek považoval za samozřejmé. Ale každý, komu vážně onemocní někdo blízký, pozná, jak podstatně se změní život postiženého i celé rodiny. Iva zpočátku reagovala klidně, ale jakmile odezněl šok, ochromila ji strašlivá panika. Měla strach ze smrti a se svým strachem zůstala sama. Slávek konečně pochopil, jak moc svou ženu potřebuje. Ona je těžištěm jeho života, jen ona je tím motorem, který ho pohání a dává mu sílu.

Nenapadlo ho, že Iva také měla své potřeby. Dlouhá léta své potřeby potlačovala, aby mohla uspokojovat potřeby druhých. Nakonec se začala cítit nikoli jako člověk, ale jako kolečko v dobře fungujícím stroji.

Náhlé prozření

Náhle bylo všechno jinak. Pro oba bylo strašně těžké se s novým stavem věcí vyrovnat. Navíc Iva, jako důsledek chemoterapie, propadla těžkým depresím. Ale také se ukázala její „nová“ osobnost. S pocitem, že už stejně nemá co ztratit, začala svému muži odporovat, dávala najevo své názory, dokonce prohlásila, že nemá čas ani náladu večer u vína poslouchat jeho nářky či monology. Slávka ale udivila agresivita, která se u Ivy projevila.

Jistě, za ta léta podřizování se byla nastřádaná a konečně ji Iva mohla ventilovat. Slávek i Iva se snažili, každý sám, se nové situaci přizpůsobit a nějak se s ní vyrovnat. Iva Slávkovi naštvaně vyčítala „strašný egoismus“, za to, že ji dříve nepodpořil v její snaze o vlastní život a práci. Možná by se tak vnitřně neužírala. „Ale teď už je stejně pozdě.“, povzdechla si Iva. Tím vlastně Slávka označila za spolupachatele současného stavu.

Kde se stala změna?

„Vždyť jsi byla vždycky tak klidná a šťastná!“, namítl bezmocně. „Nebuď na mne pořád tak zlá. Já za tu nemoc přeci nemůžu!“, dodal smutně. Ivu ale nepříjemně překvapilo, jak málo klidu, velkorysosti a shovívavosti projevuje v nové situaci ten suverénní muž. Jako by snad nebyl schopen ničeho jiného, než oplakávat minulost. Iva si nebyla jistá, jestli nedělá totéž. Její ženství, důvěra v budoucnost i lidi byla otřesena, věděla, že vůči Slávkovi je mnohdy nespravedlivá, ale nemohla si pomoci.

Změna rolí

Podstatné je přijmout stav věcí. Nikdo za nic nemůže a existenciální úzkosti jsou „normální“. A také strach. Slávek má před sebou těžký úkol. Právě on, který se vždy pyšnil reprezentativním životem, domem a rodinou jako ze škatulky, jako by to byla celé jeho zásluha, se teď bude muset vyrovnat se svými slabostmi. A bude si muset přiznat, jak málo vlastně snese. „Jednou Iva prohlásila: „Zítra večer tu nebudu, jdu do nemocnice na svépomocnou skupinu.“ Dříve se vždy zeptala, zda Slávek nemá něco důležitého, ale tentokrát ho pouze informovala.

Chodila na skupinu, nechala si pomáhat od ostatních, stejně postižených žen, a co víc, sama také pomáhala! Už jen tím, že zoufalství i naději pocítila na vlastní kůži. Slávek si všiml, že když Iva přijde zpátky domů, nepatrně se usmívá. Trochu ji snad záviděl, že ona je se svým vlastním bojem dál než on, že jí se podařilo některé věci přijmou.

Těžko říci, zda se jejich vztah rozpadne či se díky těžké situaci sblíží víc, než tomu bylo doposud. Oba se musí změnit, musí přijmout svůj „osud“ takový, jaký je.

 

Autor: Michaela R.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí
GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí
Rozvod za 12 let 4 fotografie

Rozvod za 12 let

Tento příběh je z doby, kdy jsem ještě nebyl advokátem, a který jsem zdědil. Na začátku byla docela banální věc, že se klientka chtěla rozvést. Předpokladem r..

doba čtení: 4 minuty
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 22 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 32 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 23 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 11 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 20 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.