Šimon (30): S přítelkyní si udělali romantický vyhlídkový let. Jenže jejich horkovzdušný balón měl nehodu

Šimon (30) dal své přítelkyni, která právě úspěšně absolvovala univerzitu, krásný dárek. Cestu do Egypta. Netušil, že místo poklidné romantické dovolené zažijí opravdu adrenalinový zážitek.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od naší milé čtenářky. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Nejlepší dárek na světě

Po absolvování univerzity se Adriana (25) dočkala nádherného dárku. Byl to sen její i jejího přítele Šimona, navštívit Egypt. To, co tam nakonec zažili, stojí za vyprávění!

„Stál jsem uprostřed egyptské pouště v černé tmě a mrzl jsem. Bylo 5 hodin ráno a já jsem strávil poslední hodinu cestováním, abych se dostal až sem, ale věděl jsem, že to bude stát za to,“ říká Šimon, „Egyptem jsem byl fascinován vždy. Už když jsem byl dítě, rád jsem sledoval dokumenty o této zemi.“ Počkal, až přítelkyně Adriana dostuduje, a pak se do Egypta vypraví spolu.

Nejprve se rozhodli podniknout devítidenní skupinové prohlídky, pak vyrazili sami. „Velká pyramida, Sfinga v Gíze, egyptské muzeum, s králem Tutanchamonem… byl jsem nadšen,“ radostně pokračuje Šimon, kterému se splnil dětský sen.

Vyhlídkový let

„Pak jsme dorazili do Luxoru na horkovzdušný balónový let přes Údolí králů,“ vypráví, „instruktoři nám dali přesné pokyny. V koši bylo dalších 18 výletníků, všichni rozmístěni podél okrajů koše.“ Toto rozmístění je nejenom proto, aby všichni hezky viděli, ale je zapotřebí i rovnoměrné rozložení hmotnosti, protože profesionální pilot ovládá balón ze středu. „Vznášeli jsme se výš a výš a uvítal nás nádherný východ slunce. Ve 450 metrech jsem se cítil jako na vrcholu světa,“ popisuje Šimon.

Místo vyhlídky strach o život

Asi o 45 minut později pilot oznámil, že začnou sestupovat. Když se blížili k zemi, už bylo vidět další posádky, které čekají na další let. Pilot všem doporučil, aby se skrčili do podřepu, kvůli dopadu koše na zem. „Jak jsme se blížili k zemi, najednou pilot začal velmi hlasitě mluvit s někým na zemi. Nerozuměl jsem, mluvili arabsky. Ale měl jsem pocit, že něco není v pořádku!“ popisuje Šimon nebezpečné okamžiky.

„Najednou balón vystřelil zpět do vzduchu a došlo k prasknutí,“ pokračuje, „Pak nám pilot znovu oznámil, že se chystáme přistát. Tentokrát už na lidi na zemi křičel, bylo jasné, že panikaří,“ Šimonem prošla hrůza. Takhle přece jeho sen skončit nemůže? Koš pak narazil s žuchnutím na zem a byl vlečen po písku.

„Koš se náhle zase zvedl, a pak opět narazil ohromnou silou do země. Praštil jsem se do hlavy. Hodně. Ale hlavně jsem měl strach. Adrianu jsem stále pevně objímal, křičela strachy,“ pokračuje, „nejhorší bylo, když jsem se rozhlédl. Téměř všichni byli v bezvědomí po ranách do hlavy, ale pilot také!“ Bez řízení se dalo jenom čekat, co se stane dál. Koš se otočil na bok směřující k nebi, takže jsme se museli pevně držet okraje. Hysterie zachvátila i Šimona.

Posádka na zemi se zoufale pokoušela ukotvit balón. Po době, která připadala jako věčnost, se balón konečně zastavil. Šimonovi stékala krev z hlavy, už měl krvavé celé oblečení. Někdo ho vytáhl z koše a položil ho na zem. Adriana byla díkybohu také celkem v pořádku, odnesla to jen zlomená ruka. Šokovaně zírali na ostatní, kteří vypadali mnohem hůř. Pak se dokonce dozvěděli, že jeden jihoafrický turista přišel o život a zraněno bylo celkem 12 lidí. Byly to strašné zprávy!

Z krásného zážitku zůstala jen noční můra

„Okamžitě, jak jen to šlo, jsme odletěli zpátky do Česka,“ říká Šimon na závěr, „naši rodiče byli neskutečně nadšeni, že jsme v pořádku, o nehodě samozřejmě věděli i z televize.“ Šimon i Adriana se pokusili soustředit na dobré vzpomínky z cesty, ale noční můry se bohužel zbavit nedalo. Tak o své dovolené raději nemluvili vůbec. „I teď po více než dvou letech od nehody je pro mě stále těžké znovu to ve vzpomínkách prožít.“

Egyptská vláda zahájila vyšetřování incidentu, nikdy se ale nedozvěděli, proč havarovali. Přes to, co se dvojici stalo, od dalšího cestování je to neodradilo! Jen už se neproletí balónem!

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT