Říjen: Měsíc posvícení, Panny Marie Růžencové i vzniku samostatného Československa

Desátý kalendářní měsíc je obdobím, v němž svádí každoročně závěr léta s pomalu se blížící zimou nejtvrdší souboj. Oficiálně jde o dobu podzimu, avšak teploty bývají spíše „jako na houpačce“. Slunečné dny může během chvíle vystřídat mráz a naopak. Podobně proměnlivě reaguje v tyto dny i příroda. Říjen je měsícem páření jelenů (tzv. jelení říje), ale současně i obdobím posvícení a podzimních sklizní. Astrologicky náleží lidem, narozeným ve znamení náladových Vah a magického Štíra. Dne 7. 10. se v katolickém náboženství připomíná slavnost Panny Marie Růžencové a datum 28. 10. (1918) odkazuje v kalendáři, coby významný státní svátek, již tradičně na památku vzniku samostatného Československa.             

Souboj hodnot, nálad i počasí

Říjen je dle gregoriánského kalendáře desátý měsíc a se svými 31 dny patří k nejdelším v roce. Zajímavostí je i samotný název údobí, který bývá v tuzemsku spojován ponejvíce s obdobím páření jelenů, tedy tzv. jelení říje. Ve světě nese doba raného podzimu pojmenování October, v překladu „osmý“, neboť dle římského kalendáře býval říjen měsícem nikoliv desátým, nýbrž osmým. V každém případě jde o období, dle kterého se mj. zjišťovalo, jaká nás čeká zima. Tuhou zimu věstila našedlá jelení srst, lehkou zase vyšší teploty. Pro říjen, stejně tak, jako pro zrozence ve znamení Vah a Štíra, je charakteristická nejen proměnlivost, ale i vysoká míra kreativity. V říjnu bylo roku 1920 v Praze založeno umělecké sdružení Devětsil, a o čtyřicet let později otevřeno slavné Planetárium (1960). V říjnu zemřel vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (1424) či Tom Clancy, slavný americký autor špionážních románů (např. Hon na ponorku), (2013). V roce 1870 stanul Řím coby hlavní město sjednocené Itálie a Marie Terezie převzala vládu v rámci habsburské monarchie (1740). V Československu se v říjnu mj. úspěšně habilitovala první žena s docentským titulem – historička Milada Paulová (1925). Narozeniny slaví americká herečka Kate Winslet (1975) nebo třeba slavná tvář Kim Kardashian (1980). V říjnu se narodil i bývalý prezident Václav Havel (1936) či bývalá britská premiérka Margaret Thatcher (1925). Svátek slaví jména: Tereza, Agáta, Lukáš nebo Tadeáš.        

Pranostika sem, pranostika tam…

Podobně, jako k jiným měsícům, vztahuje se i k říjnu řada pranostik. Termín pranostika se vyvinul z řeckého slova „prognósis“ a znamená předpověď. Konkrétně pak jde o projev lidové slovesnosti, týkající se určitých předpovědí, nejčastěji z oblasti počasí. U nás je obliba pranostik datována od roku 1580. Některé i dnes dobře známe, jiné jsme patrně nikdy neslyšeli. Pojďme se proto podívat na nejznámější a nejzajímavější z nich:

„Září víno vaří, a co nedovaří, říjen dopeče.“ (Známá pranostika o víně.)

„Mlhy v říjnu – sněhy v zimě.“

„Studený říjen – zelený leden.“

„V říjnu mráz a větry, leden, únor teplý.“

„Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.“

„Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima.“

„V říjnu hodně žaludů a bukvic, oznamují zimy víc.“

„Když se ptáci táhnou blízko ke stavení, bude tuhá zima.“

„Říjen a březen, rovné jsou ve všem.“

„O svaté Brigitě bývá mlha na úsvitě.“

„Svatá Hedvika pole zamyká.“

„Je-li déšť na svatého Diviše, bude mokrá zima.“

„Čím dříve listí opadne, tím úrodnější další rok.“

„V říjnu mnoho dešťů, v prosinci mnoho větrů.“

„Teplý říjen – studený listopad.“

Pranostiky nevšední i vtipné

Některé z pranostik bývají známé a dodnes používané, u jiných se občas nad lidovou tvořivostí pousmějeme.

„Září víno vaří, říjen mačká hrozen.“

„Říjen, když blýská, zima jen plíská.“

„Svatý František, nahání lidi do chýšek.“

„Svatá Hedvika medu do řepy zamíchá.“

„Do svatého Lukáše, kdož chceš, ruce volny měj, po svatém Lukáši za ňadra je dej.“

„Svatá Voršila zimu posílá.“

„Na Jana Kapistrána, za oráčem běhá vrána.“  (Pozn.: Jde o den úmrtí sv. Jana Kapistrána, tedy o datum: 23.10.)

„Svatý Haštal, vymeť pořádně maštal.“

„Divoké husy na odletu – konec i babímu létu.“

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu