Raw strava – kdy tělu prospívá a kdy škodí?

Raw strava se i v Česku stala fenoménem a její příznivci vyznávají zdravý životní styl. Podívejme se na to, o čem raw strava vlastně je, kdy prospívá a kdy naopak může i škodit.

Co je raw strava?

Jde o způsob stravování, při kterém se všechny potraviny konzumují v co nejpůvodnější podobě. Potraviny musí být syrové, čerstvé nebo živé, usušené, naklíčené, pomleté, nakrájené a podobně. Chcete-li si něco uschovat na zimu, musíte to usušit nebo zamrazit. Nekonzumují se žádné potraviny vařené, pečené, smažené, své tělo nezatěžujete žádnými chemickými přídavnými látkami, barvivy, konzervanty, umělými sladidly ani bílým cukrem.

Proč je raw strava zdravá, je zřejmé na první pohled. Jelikož potraviny neprocházejí tepelnou úpravou, zachovávají si maximální množství vitaminů a živin. V České republice už fungují vyhlášené raw restaurace, produkty této stravy můžete zakoupit ve specializovaných obchodech i e-shopech. Příznivci raw životního stylu, který ve světě zažil boom v 90. letech, tvrdí, že mají skvělou kondici, stárnou pomaleji a vypadají mladší. Ale…

Na co dát pozor?

Nežádoucím faktorem syrové stravy je například fakt, že se zvyšuje riziko poškození zubů. Potraviny v syrovém stavu totiž více zatěžují sklovinu a mechanický tlak na ní způsobuje poškození. Vzhledem k popularitě raw stravy proběhlo několik výzkumů ohledně jejího vlivu na zdraví organismu. Některé výsledky byly zarážející. V roce 2005 se zjistilo, že až každá třetí žena v produktivním věku konzumující výhradně syrovou stravu má problémy s menstruací, respektive ji časem zcela ztrácí!

Další výzkum potvrdil, že při konzumaci raw stravy dochází k řídnutí kostí.

Všeho s mírou

Abychom jenom nekritizovali, musíme určitě přiznat, že v rozumné míře má raw strava nepochybně příznivý vliv na lidský organismus. Tělu dodává vitaminy, dokáže si poradit s nadváhou či vysokým tlakem, snižuje cholesterol a údajně působí preventivně proti rakovině prsu.

Na druhou stranu se objevují tvrzení, že při konzumaci raw stravy tělu chybí vitamin B12 a zvyšuje se hladina homocysteinu v krvi. Rozhodně by raw stravu neměly konzumovat děti, jejichž těla potřebují pro správný vývoj mnohem více, než může veganská raw strava nabídnout. Správně nakombinovat stravu normální a raw stravu je však skvělou volbou pro zdravé tělo i mysl.

Samozřejmě je potřeba dát pozor, pokud jste nějakým způsobem nemocní, zejména při potížích s imunitním systémem, v případě cukrovky či osteoporózy a dalších onemocnění, byť i krátkodobých.

Pokud se rozhodnete pro veganskou raw stravu, raději se předem poraďte s nějakým výživovým poradcem, abyste své tělo vyladili k dokonalosti, ne mu uškodili.

 

 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu