Proč se mateřská láska nemusí objevit hned po narození dítěte?

I když je dítě šťastnou událostí, část čerstvých matek a otců necítí zvláštní spojení se svým novorozencem v okamžiku, kdy na ně poprvé pohlédnou, jak ukázal výzkum Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. Ale není důvod se kvůli tomu cítit provinile, protože to někdy vyžaduje čas. Jednoho dne postačí záblesk bezzubého úsměvu, který rozechvěje jejich srdce, a tehdy začnou pociťovat to silné pouto.

Rodičovství každého změní

Tvrdá realita často zasáhne především ženy, která právě porodily. Jejich starý život zmizel v okamžiku, kdy přivedly své děti. Nyní jsou matkami a to změnilo jejich vztah k ostatním, jejich identitu a budoucnost. Mohou se cítit ztracené a zaplavené strachem, protože tolik se změnilo během jediného dne.

Baby Blues postihuje mnoho matek

Baby blues je, když se ženy po porodu cítí náladové, unavené a smutné. Obvykle trvá až 2 týdny, ale pokud to trvá déle, může to být známka poporodní deprese a měli by o tom promluvit s lékařem. Baby blues způsobují extrémními hormonální změny v ženském organismu, které je připravují na péči o jejich nejmenší. Může být také způsobeno velkými změnami v rutině, životním stylu a nepravidelným spánkem.

Jsou ovlivněni tím, co se stane během porodu a po něm

U některých matek trvá déle, než se z bolesti a vyčerpání z porodu dostanou. To platí zejména pro prvorodičky a pro ty, které měly dlouhý a obtížný porod. Ženy, které podstoupily císařský řez nebo porodily předčasně děti nebo děti, které potřebovaly okamžitý chirurgický zákrok, mohou také ztratit šanci pocítit okamžitý příval lásky.

Mají špatné zkušenosti z minulosti

Matky novorozenců, které mají v anamnéze deprese, duševní choroby, ztrátu těhotenství nebo zneužívání, někdy mají potíže se okamžitě zamilovat do svých dětí. Některé mohou dokonce po porodu trpět traumatem. Až u 4 % žen se po narození vyvine posttraumatická stresová porucha.

Jejich očekávání je úplně jiné než realita

Budoucí matky mají určitou představu o porodu, ale samotná skutečná zkušenost může být v rozporu s těmito očekáváními, zvláště pokud nastanou komplikace. Mohly by se například cítit provinile, kdyby museli podstoupit císařský porod, protože si mysleli, že měli porodit přirozeně, ne s pomocí lékaře. Tyto negativní pocity mohou oddálit probuzení mateřské náklonnosti.

Zdroj: webmd.com, idnes.cz

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu