Proč muži ztrácejí chuť k sexu?

Je to nezvyklá situace. Obvykle se traduje, že muži jsou ti, kdo je neustále při chuti na sex, že ho vyžadují denně od manželky či přítelkyně a že ony musí používat různé výmluvy, proč to zrovna nejde. Jako například bolest hlavy, únava a starosti. Ale co když je to naopak? Co když se stane žena tím, kdo musí partnera neustále svádět a o milování doslova škemrat? Ale v současnosti to není ničím výjimečným.

Proč to muži nechtějí?

I dřív se stávalo, že muži chodili k lékaři kvůli impotenci. Teď jej navštěvují kvůli nechuti k sexu, která může být způsobena rozličnými faktory. Například deprese se u mužů vyskytuje mnohem častěji než tomu bylo dříve, nejohroženější je, bohužel, věková kategorie 30 až 50 let, tedy období, kdy by měl být muž nejproduktivnější ve všech oblastech života, vztahy nevyjímaje.

Může za to citlivost?

Další častou příčinou je neschopnost mužů ventilovat své city a pocity. Problémy v sobě dusí, což může vést ke špatnému psychickému stavu, který je se zdravým sexem neslučitelný. Stejná situace nastává tehdy, kdy muž všechno své úsilí věnuje práci, chodí z práce unavený nebo je pohlcen rozjetým projektem.

Příčinou může být také snížené sebevědomí. Pokud už se muži stalo, že selhal (například pod vlivem alkoholu), bojí se, že se mu to stane znovu. A tak si opravdu může další problém sám přivolat. Nebo jde o potíže zdravotního charakteru, ale to je pro muže natolik choulostivé téma, že se vám s ním asi nesvěří.

Nepřehlédněte: Tohle v posteli rozhodně nechcete zažívat. Kdy přemýšlet o rozchodu?

Jak tuto situaci vyřešit?

Trpělivá a rozumná žena, která si vyvoleného přeci jen chce udržet, musí ho především velmi taktně podporovat. Po 40 letech věku klesá hladina testosteronu, a pokud je problém zde, není nic složitého začít se léčit a testosteron tělu dodávat. Je to něco jako léčba při přechodu u ženy. Při řešení problému je opět velice důležitá komunikace. Ačkoli se to nezdá, muž může být natolik stydlivý, že mu sexuální hrátky prostě nejdou. V takových případech zůstává na ženě, aby se stala tahounem společného milostného života.

Mluvte spolu!

Pokud je muž ochoten o problému mluvit, máte skoro vyhráno! A pokud se rozhodne s tím něco dělat a navštíví lékaře, úspěch už je téměř zaručen. Jestliže má muž problém se studem nebo nízkým sebevědomím, co nejvíc ho chvalte a povzbuzujte. Není od věci svěřit se kamarádce, která vašeho partnera posléze při setkání pochválí – jakoby zcela nezávisle.

Muži by si měli uvědomit, že dlouhodobě to bez sexu prostě nejde a partnerka se také jednou zkrátka vyčerpá. Pokud muže nechce přímo opustit, pravděpodobně si najde milence.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT