Proč je cvičení při hudbě efektivnější?

Také si někdy ke cvičení rády pustíte hudbu? Výborně! Vědci právě přišli se studií, která prokazuje, že poslechem hudby se zvyšuje efektivita tělesného cvičení. Na závěr máme skvělé tipy na písničky!

Někdy je samozřejmě skvělé si jít jen tak zaběhat a vnímat zvuky okolní přírody. Když ale běžíte městskou zástavbou, někdy je lepší se od reality tak trochu odpojit. Podobně tomu je ve fitku nebo při domácím cvičení. Proč je skvělé si ke cvičení pustit hudbu? Kromě toho, že je hudba příjemná, jsou k tomu i další praktické důvody!

Produkce hormonu dobré nálady

Londýnská univerzita Brunel a jeden z jejích lékařů Costas Karageorghis, se nedávno vyjádřili k roli hudby při sportovní aktivitě. Tento odborník na sportovní psychologii se nechal slyšet, že poslech dynamické hudby významně podporuje produkci hormonu dobré nálady. Právě serotonin se do těla při poslechu příjemné a dynamické hudby vyplavuje, a tím pozitivně stimuluje naši psychiku. Prostě a jednoduše se najednou z obyčejného cvičení stává vyhledávaná aktivita vedoucí k dobré náladě.

Plné soustředění

Další důvod pro dobrou hudbu při fakt, že při poslechu hudby se mnohem více soustředíme na sportovní aktivitu. To vede k mnohem vyšší efektivitě cvičení! Pokud si dáváte do těla, hodí se mít po ruce dobrou a dynamickou hudbu, co vám pomůže se plně koncentrovat na správné dýchání a pohyby při cvičení.

Lepší výkon

Také jste si někdy všimla, že s poslechem hudby se vám daří posunout svou laťku sportovního výkonu o kousek dál? Liverpoolský Institut sportu a cvičení nedávno publikoval studii, která prokazuje, že hudba má při sportu skutečně významnou úlohu. Provedli výzkum, kdy dali několika cyklistům možnost poslouchat během tréninku svou oblíbenou dynamickou hudbu dostatečně nahlas. Jejich výkon byl úžasný! Ujeli mnohem větší vzdálenost než ti, kdo šlapali v tichosti.

Jaký je váš playlist?

Už víme, že poslech hudby je skvělou volbou pro sportovní aktivitu. Samozřejmě k tomu musíme přidat bezpečnostní upozornění – když jste v silničním provozu, pouštějte si hudbu pouze jako kulisu – a potichu, abyste mohli včas zareagovat na nečekané situace. Ale v parku, ve fitku nebo doma – tam to pořádně osolte! Už se těšíte, až si dáte pořádně do těla? Jakou hudbu ráda posloucháte?

Tématikou sportovních hitů se zabývá například provozovatel internetové stránky Run Hundred. Tam se každý měsíc více než 40 tisíc uživatelů má možnost svěřit s tím, při jakých písních se jim nejlépe běhalo. Z jejich příspěvků se pak sestavuje hitparáda pro všechny běžce.

I my jsme si pro vás nachystali workout playlist, se kterým budete mít skvělou náladu a cvičení půjde samo! Jdeme na to!

  • Flume & Kai – Never Be Like You (Martin Solveig Remix)
  • Ed Sheeran – Shape Of You
  • Major Lazer – Light it Up Remix
  • Demi Lovato – I Love Me
  • Poetika – Každou vteřinou
  • Polemic – Ona je taká

A co vy? Posloucháte při sportu hudbu? Nebo to zkusíte až nyní?

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT