Proč číst vašemu dítěti knihy?

Čtení vašemu dítěti jakéhokoli věku posílí vývoj jeho mozku, vaše pouto, a ještě mnohem více. Stačí jen knížka, motivace a trochu času. Posadíte se do křesla s dítětem v klíně a otevřete si oblíbenou knížku. Začnete číst a vaše dítě je příběhem naprosto uchváceno. Je to magie. Ještě lepší je, že se vaše dítě to nejen baví, ale také se učí!

Vazby mezi dítětem a rodičem

Čtení poskytuje skvělou příležitost pro vás a vaše dítě, abyste propojili své vazby. Je to příjemný způsob, jak trávit čas společně a zpomalit během jinak hektického dne. Čtení může podpořit pevný vztah mezi rodiči a dětmi – děti se totiž při čtení cítí v bezpečí.

Poslechové dovednosti

Naslouchání hlasitého čtení příběhu vyžaduje určitou úroveň porozumění ze strany vašeho dítěte. A to závisí na pozornosti – jinými slovy, na schopnostech poslechu. Poslech je dovednost, kterou si děti musí osvojit, než si budou moci samy knížku přečíst. Audioknihy jsou také skvělou volbou. Často poskytují zábavnou hodnotu, jako jsou vtipné hlasy, hudba a další.

Kognitivní a jazykový rozvoj

Dokonce i nejmenší děti mají prospěch z toho, že jim jejich rodiče čtou. Tyto děti mají vyšší jazykové dovednosti a kognitivní vývoj. Tato vazba sahá od dětství do dospívání. Verbální interakce (čtení, mluvení atd.) mezi rodiči a malými dětmi může podporovat vyšší jazykové a IQ skóre až do věku 14 let.

Rozšířená slovní zásoba

Čtení knih dětem pomáhá rozšiřovat počet a rozmanitost slov, která používají. Knihy, které čtete, často obsahují slova, která byste jinak při každodenní komunikaci nepoužívali. Při čtení knihy můžete nakonec použít konkrétnější názvy pro různé rostliny nebo zvířata, nebo můžete použít více popisných slov.

Rozsah pozornosti

Čtení dětem jim také pomáhá rozvíjet klíčové schopnosti soustředění a sebekázně. Když děti poslouchají, je větší pravděpodobnost, že budou sedět v klidu, budou mít delší rozpětí pozornosti, a dokonce budou pracovat na paměťových schopnostech.

Tvořivost

Knihy a příběhy otevírají vašemu dítěti zcela nový svět. Ano, existuje spousta populárně naučných knih o dinosaurech, broucích a letadlech. Fikční příběhy však přesahují skutečný svět a využívají fantasy prvky, které přimějí děti myslet mimo jejich chápání. Kreativita je důležitá pro rozvíjení nápadů a pro podporu emocionálního zdraví.

Sociální a emoční vývoj

Čtení malé děti učí, jak zvládat obtížné nebo stresující zážitky, protože čtení příběhů o potenciálně emocionálních situacích, například o začátku nové školy, může pomoci ukázat dětem, že jejich pocity jsou normální.

Autorský text

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT