Příprava dítěte na návštěvu nemocnice je těžká zkouška. A závisí především na maminkách, jak zvládnou sebe i své dítě co nejlépe zbavit obav, strachu a úzkosti, které už jen samotná představa nemocnice vyvolává. Asi i proto se dopady na psychickou pohodu projevují stejně, ať už se jedná o drobný rutinní zákrok nebo o delší hospitalizaci dítěte.
Zvládání úzkosti
Nemocnice vyvolává úzkost u všech zúčastněných. Rodiče se často rozhodnou dětem nic moc neříkat ze strachu, aby je příliš nevyděsili. Christine Chambersová, dětská psycholožka ve zdravotnickém centru IWK říká, že je naopak vhodné zahájit diskuzi o tom, co se bude dít hned od začátku. Uvádí výsledky výzkumů, které jasně ukazují, že právě upřímná příprava dětí na nemocnici snižuje jejich úzkost a strach a zvyšuje míru další spolupráce dětí se zdravotnickým personálem.
Ptejte se, a ptejte!
Ve chvíli, kdy vaše dítě bude potřebovat do nemocnice, více než jistě se začnete stresovat a obávat vy sama. Proto se nestyďte zeptat se na vše, co vás zajímá, včetně zdánlivých maličkostí, které budou s pobytem v nemocnici souviset. Je potřeba dopředu naplánovat nejen technickou stránku, ale hlavně zvolit vhodný způsob psychické přípravy.
Zvládání vlastních obav
Samozřejmě, že vy sama jste velmi nervózní. Ale dítě to na vás nesmí poznat! Máma je ta, kdo si vždy ví rady, pomůže a podpoří, uklidní… O svých obavách si promluvte s lékařem nebo zdravotní sestrou, a teprve, až budete úplně klidná, zajděte dítěti vysvětlit, co ho čeká. A že se nemusí bát. Jste tam přeci s ním!
Pokud úspěšně zvládnete svůj stres a úzkost, i vaše dítě se s celou situací mnohem lépe vyrovná!