Příliš časté koupání škodí. Kůže je pro organismus jako ochranný štít, tak si ho neničte!

Samozřejmě, že dodržování hygieny je skvělá věc. Jen se to nesmí přehánět. Každodenní důkladná očista nemusí být to nejlepší pro vaše zdraví.

Způsobuje čistota alergie?

Ano, je to tak. Časté koupání či sprchování může mít na svědomí vznik alergií – princip tkví v tom, že imunitní systém se potřebuje čas od času setkávat s infekcemi a alergeny, aby se na ně tělo naučilo reagovat a vytvořilo si potřebné protilátky. Dále vědci přišli na to, že děti, které mají více sourozenců, chovají nějaké zvíře (nebo zvířata), žijí na venkově a podobně, a jejichž hygienické podmínky jsou zdánlivě horší, trpí alergiemi či astmatem mnohem méně než děti vyrůstající v úzkostlivě čistých domácnostech.

Nechte kůži odpočinout

Přílišné mytí ničí přirozenou ochranu těla, a tím ovlivňuje i imunitní systém. Kůže produkuje velmi užitečný maz, ten pokožku zvláčňuje a udržuje ji pevnou. Na povrchu kůže žijí tělu prospěšné mikroorganismy, které pomáhají tělu bránit se proti infekcím. Pokud budete tuto ochrannou vrstvičku neustále odstraňovat, vytváříte si podmínky pro zdravotní potíže. Opakované koupání „smyje“ prospěšné bakterie a sníží hydrataci pokožky.

Jak vlastně pokožka funguje?

  • Nejsvrchnější vrstva kůže, zvaná též epidermis, neboli rohová vrstva, je základem pro olupování odumřelých buněk. Buňky v této vrstvě jsou spojeny tuky a vytvářejí onu ochrannou bariéru a vážou vlhkost uvnitř kůže.
  • Rohovou vrstvu pokožky pokrývá hydrolipidický film, což je emlulgát vody a lipidů. Tato jemná vrstvička je udržována výměšky potních a mazových žláz. Její hlavní funkcí je udržet pokožku vláčnou a působit jako překážka proti bakteriím a plísním.
  • Uvedený ochranný film má mírně kyselé pH (mezi 5,4 a 5,9) a používáním mýdel, která jsou zásaditá, si jej ničíte a pokožka musí neustále vytvářet ochranu novou. Ale stále znovu a znovu to nejde.

Pravidla správné hygieny

  1. Kdykoliv se více zapotíte nebo ušpiníte, je na místě postižená místa si umýt, ale každodenní sprchování celého těla není nutné.
  2. Ruce udržujte nakrémované. Myjete je nejčastěji a je potřeba zachovat je hydratované. Poškozené, popraskané a suché ruce mají sklon ke vzniku kožních onemocnění.
  3. Dávejte přednost sprše před koupelí. Kratší sprcha je pro kůži lepší, nevysušuje ji tak moc jako koupel.
  4. Kůži ošetřete vhodnou kosmetikou. Vždy po sprše či koupeli namažte tělo a obličej vybraným krémem nebo tělovým mlékem či máslem. Čím méně složek vybraný prostředek obsahuje, tím lépe, protože tak se imunitní systém nemusí vypořádávat s tolika cizími látkami najednou.
  5. Nepřehánějte intimní hygienu – součástí ženských partií jsou také bakterie, které chrání před vnějšími škodlivými vlivy.

 

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu