Přechozený vztah: Má cenu ho lepit a pracovat na jeho zlepšení?

V životě se vše vyvíjí a málo je toho, co neprojde žádnou změnou. Stejné je to také se vztahy. I ty procházejí různými etapami. Jak je to ale s přechozeným vztahem?

Zamilovanost a láska ke vztahu patří

Když se dva lidé do sebe zamilují, působí mezi nimi něco jako chemie, která vzbuzuje libé pocity, okouzlení partnerem i ty pověstné motýly v břiše. Milenci se nemohou sebe nabažit, nejraději by každou minutu trávili společně.

Což pochopitelně není příliš možné, protože je také třeba chodit do práce a věnovat se dalším záležitostem. Pocit, kdy chtějí být se svým protějškem spolu, vede pár k tomu, že partneři začnou spolu bydlet a sdílet jednu domácnost. I to je posun ve vztahu.

Dalším krokem může být svatba nebo pořízení společného potomka. Je jedno, v jakém pořadí je to provedené. Pro někoho není svatba natolik důležitá jako to, že k sobě s partnerem patří i bez onoho úředního listu. Výchova dětí opět vztah posune na jinou úroveň. A tak bychom mohli pokračovat, protože život s sebou přináší různé situace.

S přechozeným vztahem se setkáváme celkem často

Dva mladí lidé spolu začnou chodit ve chvíli, kdy opustili brány střední školy a rozutekli se na školy vysoké. Po celou dobu studia si stojí bok po boku, aby se na jeho konci rozešli. Potkává to celkem hodně párů. Jejich vztah byl totiž nejspíš přechozený.

Ztratila se vzájemná přitažlivost a máte pocit, že u sousedů je pšenka zelenější? Pak možná je váš vztah přechozený. Pokud se vytratila touho po tom druhém, jedná se zpravidla o závažný problém. S tím souvisí také to, že na partnerovi jsou najednou více vidět jeho chyby, které jsme dříve s růžovými brýlemi na očích přehlédly. Krize může přijít po čtyřech až šesti letech trvání vztahu, kdy vám může vadit i to, že partner dýchá. To pochopitelně vede k hádkám a nespokojenosti.

Jaké jsou typické rysy přechozeného vztahu?

Když se u vás objeví váhání nad tím, jestli je váš přítel tím pravým, měla byste zbystřit. Může se jednat opět o vztah, který je přechozený a který vám do života už nic nedává. Na nic dalšího v budoucnosti se netěšíte, a nakonec si ani neumíte představit, že byste v ní měli být právě s tímto partnerem. Pracně hledáte důvody, proč zůstat. Jestliže se vám navíc jiní potenciální partneři zdají být pro vás atraktivnější než váš stávající přítel, jasně to vypovídá o vztahové krizi.

Nepřehlédněte: Jak s partnerem mluvit o sexu: Otevřeně i s empatií.

Tu lze snadněji vyřešit, nejsou-li ve vztahu děti. Pokud je máte, bývá rozchod o to bolestivější. Proto je důležité nepřehlížet nespokojenost, kterou po boku svého přítele prožíváte. Často si nějaké změny jako první všimne vaše okolí, a až teprve později si situaci uvědomíte i vy samy.

A jak jste na tom vy?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT