Potraviny, které podporují rychlý metabolismus neexistují. Je to podvod?

Mnoho lidí se domnívá, že existují potraviny, které zrychlují metabolismus, a díky jejich konzumaci můžou rychleji zhubnout. Ale není tomu úplně tak. Jídlo je jen pouhá část, jež ovlivňuje dobrý metabolismus. Existuje však mnoho faktorů, co na něj mají vliv. Proto hubnutí není pouze o tom, co jíte.

Co to je metabolismus?

Rychlost metabolismu ovlivňuje to, jak hubneme, nebo naopak přibíráme na váze. Je to chemická a fyziologická reakce na to, jak rychle přemění náš organismus jídlo na potřebnou energii. Lidé s rychlým neboli efektivním metabolismem si mohou dovolit jíst více potravin, a přesto nepřiberou na váze. Ale i tak je jídlo pouze jedna část, která to ovlivňuje. Dalšími jsou například genetika, hormony nebo chronické onemocnění a mnoho dalšího.

Co je nutné dodržovat, když chcete zhubnout

Celkově by se dalo říct, že metabolismus ovlivňují stovky různých faktorů. Některé jsou však důležitější.

  • Měli byste spát alespoň 7-8 hodin denně a zbytečně se nevystavovat stresu.
  • Pravidelné cvičení je základ, pokud chcete přeměnit tuky na svaly.
  • Jezte zdravě a vyhýbejte se extrémním dietám, u kterých sice na čas zhubnete, ale nepřinesou trvalý účinek.

Potraviny na zrychlení metabolismu?

Nedá se říct prokazatelně, že existují potraviny, které pomáhají vašemu metabolismu, přestože už nejeden výzkum dokázal, že všechny potraviny dokážou zrychlit spalování kalorií. Bez ostatních faktorů jako je cvičení a dobrá životospráva to však fungovat nebude. Proč? Spalování kalorií potravinami je tak nízké, že samo o sobě na hubnutí nemá vliv – a to i přesto, že budete celý den jíst jen kořeněná jídla, jež jsou nejúčinnější.

Pokud tedy chcete podpořit svůj metabolismus a shodit pár přebytečných kilo, zaměřte se na sebe jako na celek. Nepřejídejte se, cvičte a relaxujte.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT