Poslední dobou si Martin (39) pěkně vyhazuje z kopýtka. Zato jeho žena Zuzka (35) ustaraně obrací každou korunu a šetří. Co se stalo?

Jako čerstvě zamilovaní se Martin a Zuzka o penězích nebavili, když se před deseti lety poznali. Tenkrát měli finance oddělené a nic nemuseli řešit. Zuzka měla pravidelný příjem ze zaměstnání, ale Martin pracoval jako webový designér na volné noze, jeho příjmy byly každý měsíc jiné, a s penězi zacházel, jak se zrovna namanulo. Když měl peněz víc, utrácel a skvěle si to užíval. A bylo-li peněz méně, bez problémů se uskromnil. Zuzka mu skoro záviděla jeho optimismus a bezstarostnost.

Není bohém, prostě neumí zacházet s penězi

Problém nastal, když se narodila dcera. Zuzka chtěla zůstat na mateřské co nejdéle, aby si malou užila. A tak dali peníze jenom na jedno konto. Že nebudou stačit a že si budou muset vzít půjčku, s tím Zuzka počítala. Martin jí stále ujišťoval, že zakázek má hodně a ona si nemusí dělat starosti. Přesto Zuzka šetřila každou korunu, ale Martina začaly bavit online nákupy. Koupil si nový telefon, i když ho nepotřeboval, jen chtěl mít nejnovější model. S penězi si hlavu vůbec nelámal.

Nezůstalo jen u telefonu

Zanedlouho se Martin objevil s novým kolem. Zuzka byla vzteky bez sebe. „Proč jsi mi o tom neřekl?“ zlobila se. „Protože bys mi to vymlouvala.“ zněla odpověď. „A jsem to já, kdo nosí domů peníze.“ dodal Martin. Tím pro něj byla celá situace vyřízená.

Zuzka nadále šetřila, nekupovala žádné věci do interiéru bytu, žádné oblečení pro sebe, investovala jen do nákupů jídla a věcí pro dcerku. Martin ale začal peníze rozhazovat ještě víc než kdy dřív. Stále častěji se na konci měsíce konto ocitalo v mínusu. Martin si z toho nic nedělal, ale Zuzka obavami nemohla spát. Když se jednou v supermarketu chtěla zaplatit společný nákup, karta už byla zablokovaná.

Poslední kapka?

Martin mne vždycky postavil před hotovou věc, když něco koupil. A pak to přehnal úplně. „Jedu s kamarády na dovolenou.“ oznámil Zuzce jen tak mimochodem. „Přeci mu muselo být jasné, jak je taková věc drahá!“ rozčiluje se Zuzka. „Manžel utrácí peníze, které nemáme!“ Zuzka se snažila nerozčilovat a rozumně s Martinem promluvit. Ale nemělo to smysl. Odjel a utratil hromadu peněz.

Není to moje chyba?

Zuzka se ptala sama sebe, jestli není příliš úzkostlivá. Nebo to její manžel opravdu přehání? Svěřila se mamince. Ta jí hned nabídla, že ji s malou pomůže, aby se Zuzka mohla co nejrychleji vrátit do práce. Také jí poradila, ať si potom založí svůj účet s tím, že do toho společného bude přispívat, ale nějaké peníze, které bude mít pod kontrolou, jí zůstanou. „Snad má máma pravdu, že se s Martinem jednou dohodneme a začneme s penězi hospodařit rozumně. Takhle to dál nejde.“ uzavírá Zuzka.

Peníze jsou a budou problém. Je nutné ho řešit včas, jinak vše může dopadnout opravdu zle a vy skončíte v „dluhové pasti“.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT