Porazte svou závislost na cukru. Není to nic složitého

Mnohdy je to právě cukr ve vaší stravě, který vám nedovolí zhubnout požadované kilogramy. Nebo máte zdravotní problémy a váš lékař vám doporučil omezit cukry. Jenže jak s nimi bojovat, když jste je jedla celý život a jste na ně zvyklá?

Přečtěte si několik rad, jak se své závislosti na cukru jednou pro vždy zbavit.

Dělejte jen jednu změnu týdně

Nesnažte se změnit vaše stravovací návyky okamžitě. Vaše tělo by si na to mělo zvykat postupně. Každý týden vypusťte ze svého jídelníčku něco, co obsahuje přemíru cukru. Jestliže obvykle snídáte přeslazené cereálie a k tomu si dáváte ještě džus, jeden týden si začněte místo džusu dávat k snídani vodu a druhý týden vypusťte cereálie a nahraďte je neslazeným jídlem. Posnídejte celozrnný rohlík se sýrem.

Pořiďte si deník

Toto je nejúčinnější technika, jak mít přehled o tom, co jíte. Nemusíte si kupovat přímo deníček a nosit ho stále u sebe. Existují aplikace do telefonu, kam si budete zapisovat váš denní příjem. Telefon máte neustále při ruce, a proto je to ideální forma, jak si dělat během dne přesné zápisy. Zapisujte si tam veškeré změny, které provedete. Tento deník podpoří vaši emoční rovnováhu a pomůže vám dodržet to, co jste si předsevzala.

Chuť na cukr není hlad

Pokud vás přepadne hlad, dejte si vyvážené jídlo. Nesnažte se ho zahnat hromadou sušenek nebo dortem. Vždy si odpovězte na několik otázek.

  • Opravdu mám hlad? – Na chvíli se zastavte a zamyslete se. Opravdu cítíte, že je váš žaludek prázdný? Pokud ne, není to hlad, ale jen touha po něčem dobrém.
  • Bude mi stačit sníst něco, co není sladké? – Jestli je vaše odpověď ne, opět je to jen touha uspokojit svou cukrovou potřebu. Zažeňte ji raději něčím zdravým než sladkým.

Libuše (44): Odjela jsem na exotickou dovolenou s manželem, ale domů jsem se vracela sama.

Snažte se vědomě kontrolovat své chutě. Nepřecpávejte se cukrem a raději šáhněte po něčem zdravém, co má hodně vitamínů.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT