Péči o svá chodidla začínáme řešit hlavně na jaře a v létě, kdy je ukazujeme. Ztvrdlá kůže na patách není vůbec hezká a tak pokud se chceme ukázat v letních sandálkách a neudělat si ostudu – chce to řádnou péči. Kosmetické produkty sice nabízejí velkou škálu výrobků pro péči o nohy, ale tradiční osvědčené rady jsou stejně nejlepší. Jak se staraly o své nohy naše babičky? Vyzkoušejte – budete mile překvapeni.
Oškrábat a vyhladit
Než začnete paty jakkoliv ošetřovat, je důležité ztvrdlou kůži co nejlépe odstranit. Klasická pemza vám v tom pomůže. Nohy si namočte, aby kůže změkla a povolila a můžete začít. Pečlivě oškrábejte ztvrdlou kůži na patách a chodidlech – co nejvíce to půjde, ale nemělo by vás to bolet. Čím více nohy rozmočíte – tím lépe to půjde. Až bude ztvrdlá kůže pryč, vezměte si na pomoc pilník a chodidla vyhlaďte.
Namazat a zabalit
Po odstranění odumřelé kůže je čas dopřát nohám pořádnou hydrataci a odpočinek. To bude chtít dobře promašťující krém a bavlněné ponožky. Krém můžete použít jakýkoliv, ale taková obyčejná vazelína nebo sádlo fungují prostě nejlépe. Paty a chodidla pořádně promažte a navlékněte si na noc bavlněné ponožky, aby se krém měl dostatek času pořádně vstřebat. Ráno až ponožky sundáte, budete mít nožky jak hedvábí.
Domácí pomocníci
Proti ztvrdlé kůži na patách můžete ale bojovat účinně i jinými zbraněmi, které najdete doma v kuchyni. Tak třeba takový citrón – vtírat ho můžete do pokožky nejen nohou ale kdekoliv na těle, má výborné hydratační a zjemňující účinky. Podobně jako sádlo zase působí tvaroh, jenže kdo by celou noc spal s nohama natřenýma tvarohem a ještě v ponožkách, že? To už bude lepší namazat nohy rozmačkaným banánem a nechat půl hodiny působit. Pak nohy umyjte a teprve natřete a schovejte do ponožek. Banánový zábal působí skvěle jako domácí maska na chodidla.
Teď už se v létě nemusíte obávat obout otevřené boty.