Pomoc v domácnosti: Proč bychom ji měly chtít i od menších dětí?

Určitě to zažil každý rodič, že se pustil do nějaké činnosti a jeho dítě mu v ní chtělo pomoci. Jenže by jen zdržovalo od práce, tudíž bylo odháněno pryč se slovy, ať si jde raději hrát. Víte, že to není právě nejlepší řešení?

Těžká dětská práce v chudých rodinách

Když se podíváme do minulosti, musely děti v domácnosti hodně pomáhat. Mnohdy byla rodina přímo závislá na tom, co malé dítě vydělá. Nebylo to právě nejlepší, když v továrnách či dolech byly zaměstnány nezletilé děti.

Ale taková byla doba. Těžká pro toho, kdo neměl peníze. Kvůli práci se děti často nemohly ani vzdělávat a svůj celý život kvůli tomu prožily v bídě. Teprve císařovna Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku, čímž se postarala o vzdělání nejmladší generace a umožnila jí lepší budoucnost.

Současnost je již jiná

Dnes je doba už úplně někde jinde – když tedy nepočítáme přetrvávající dětskou práci v některých asijských zemích. U nás v Evropě a ve většině vyspělého světa děti pracovat nemusí. Jedinou jejich povinností je chodit do školy a učit se. Ovšem s domácností a určitými drobnými pracemi by pomáhat mohly. Rodiny s více dětmi by o tomto mohly vyprávět. Tam není možné, aby všechno zvládala jen máma. Jestliže děti vedete k pomoci, naučíte je, že nic v životě není jen tak zadarmo.

Co se znuděným dítětem

Nejhorší je znuděné dítě u počítače s pokojem plným hraček, kterých si nevšímá. Pokud však dětem od dětství vštěpujete, že bez práce nejsou koláče, dáte jim do života důležitý vklad. Pak by se třeba nemělo stát, že v mladých rodinách si žena stěžuje na to, že ten její si neumí po sobě nic uklidit. Proč by to také dělal, když doma měl na to svoji matku, že. Tím, že své děti obskakujete, děláte jim medvědí službu. Kde jinde než v rodině by se mělo dítě naučit, jak se o sebe postarat?

Součástí výchovy by tak mělo být podílení se na domácích pracích. Nechte děti, ať vám pomáhají už od malička. Bude je to bavit a vypěstujete v nich dobrý pocit z toho, že něco zvládly úplně samy. Děvčata klidně mohou pomáhat v kuchyni, a pokud to bude bavit i chlapce, proč je z kuchyně odhánět? Malé děti rády rodiče napodobují. Mohou tedy klidně pomoci i na zahradě nebo tátovi v dílně.

Současná doba je však spíše taková, že se děti věnují svému seberozvoji v nejrůznějších kroužcích. Na to, aby doma ještě pomáhaly nemají čas – a možná ani tu sílu v sobě už nenajdou, protože jsou unavené. Jenže děti, které doma nepomáhají, se vlastně nepřipravují na reálný život, který je ale čeká – a před kterým neutečou. Pak se možná nemůžeme divit, že je tolik oblíbený mamahotel.

Pomáhají vám doma vaše děti, nebo jste se dobrovolně pasovaly do role jejich sluhů?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu