Růže představují chloubu každé zahrady. Někde se pnou hned po brance, na další zahradě zdobí spolu s levandulemi záhon a na jiné se krčí v rohu plané šípkové růže. Ať už máte zálusk na popínavou, stromkovou nebo klasickou variantu růží, poradíme vám, jak si vybrat a správně zasadit vaše vysněné růže.
Výběr správných sazenic
Na podzim se růže zpravidla prořezávají a chrání proti mrazu, nastal ovšem také výborný čas nové růže vysadit. Jak na to, abyste svoji zahradu proměnili v čarokrásnou růžovou pohádku? Při nákupu věnujte rostlině zvýšenou pozornost – některé růže jsou totiž ze země vyorány dříve, než by měly, pak mají lehce varhánkovitou kůru. Na podzim a v zimě se u těchto kusů může stát, že částečně zaschnou a v horším případě zcela namrznou. Proto se nedoporučuje vysazovat růže příliš brzy, ale naopak si počkat na kvalitní sadbový materiál až na druhou polovinu října a začátek listopadu. V té době už budou růže vyzrálé a odolné vůči mrazům.
Prostokořenné versus balené růže
Růže bez kořenového balu doporučujeme nakupovat přímo ve školkách a zahradnictvích, u obchodníků mohou být rostliny už částečně zaschlé. Růže v plastových obalech vydrží podstatně více a nehrozí u nich takový úbytek vláhy. Na kořenech či výhonech se ovšem tu a tam objevuje bílý povlak plísně. Tu byste měli ještě před samotnou výsadbou zlikvidovat – lehce omýt vodou, postříkat vhodným postřikem nebo roztokem houbového přípravku proti chorobám.
Příprava růží pro výsadbu
Před samotnou výsadbou je třeba zkrátit hlavní kořen i postranní kořeny. Zároveň byste měli lehce zastřihnout oschlé konce malých kořínků. Vždy je stříhejte ostrými nůžkami, nikdy je odlamujte nebo neotrhávejte. Důležité je upravit také nadzemní část růží. Zaměřit byste se měli především na mladé a zelené výhony, které by nepřežily mrazíky. Pro výsadbu růží byste měli nechat tři až pět silných kvalitních výhonů. Ty před zimou ještě nezkracujte, jejich zkrácení o několik oček snadno provedete až na jaře. Protože nemůžete mít přehled o tom, zda růže v zahradnictví vyorali dnes nebo před týdnem, je dobré nechat sadbu natáhnout vodu. Růže tedy ponořte asi na 12 hodin do vody (klidně je tam můžete nechat celou noc). Pokud si dobře prohlédnete kůru růží před ponořením do vody a po něm, určitě byste měli zaznamenat výrazné rozdíly – vrásnitá kůže se vypne a nádherně narovná.
Kopeme a připravujeme jámu
To, jak dobře se bude vašim růžím dařit, závisí do jisté míry i na tom, jakou pozornost budete věnovat přípravě jejich jámy. „Před samotnou výsadbou byste měli celý záhon zkypřit do hloubky asi 30 až 40 centimetrů. Celou plochu byste měli obohatit zeminou na pěstování růží a zarýt ji i do spodní vrstvy záhonu. Pro jednotlivé růže pak kopejte jámy asi 30 centimetrů, samozřejmě záleží na konkrétním druhu a odrůdě růží. Na dno každé jámy doporučuji nasypat zásobní hnojení,“ vysvětluje Václav Mařík ze Zahradnictví Flos Praha. Růže byste neměli sázet ani příliš hluboko, ani moc mělce. Jejich roubování by mělo být asi 5 centimetrů na povrchem půdy. Kořeny byste měli v jámě rozprostřít rovnoměrně na všechny strany a zasypávat substrátem pro pěstování růží nebo kompostem smíchaným se zeminou z místa výsadby.
Zálivka a zazimování
Po výsadbě růže hojně zalijte a nechte vodu vsáknout do celé jámy. Někteří zahradníci si kolem sazenice vytvářejí ze zeminy pomyslnou misku, kterou plní do doby, dokud se voda nevsakuje. Praktičtějším řešením je zalévat v mezičase, než se voda vsákne, další sazenice. Aby nově vysazené růže dobře přečkaly zimu, přihrňte je asi jeden týden po výsadbě kompostem nebo substrátem pro růže tak, aby vyčnívaly jenom vrchní části výhonů. Poté je zakryjte větvičkami a chvojím. Během zimy už je dále nezalévejte a nechte je takto přezimovat až do jara, kdy se jim v rámci březnových jarních prací můžete začít věnovat. Za takovou péči se vám odvděčí krásnými květy.