Podvazky a negližé: Máte je ve svém šatníku?

Co si budeme povídat. Doba, kdy ženy bývaly perfektně oděné do dobře střižených šatů, vlasy jim kryl klobouk a nechyběly ani nezbytné krajkové rukavičky a malá kabelka, jsou dávno pryč. Dnes upřednostňujeme praktickou a pohodlnou módu, která dovoluje náš způsob života.

Podvazky měly původně erotický akcent

Možná si vzpomenete, že ještě vaše maminky nosily podvazkový pás a k němu přichycené punčochy. Jedná se vlastně o poměrně hygienickou součást oděvu. Oproti klasickým punčochovým kalhotám je podvazkový pás mnohem vzdušnější a žena na se v něm méně potí. Pokud však oblíbeným kouskem vašeho šatníku jsou džíny nebo legíny, sotva si podvazkový pás dáte na sebe.

Historie podvazků sahá snad do 14. století, kdy vznikl podle něho i nejprestižnější anglický rytířský řád – Podvazkový řád. Na začátku 20. století se začal podvazek i díky kankánovým tanečnicím rozšiřovat jako erotický symbol. V polovině minulého století se postupně měnilo vnímání tohoto kousku dámské garderobiéry, erotika šla stranou – a do popředí se dostala jeho praktičnost.

A v současné době opět nese podvazkový pás punc erotiky. K dostání je v mnoha variantách, určených zejména pro večerní intimní chvíle.

Podvazek pro nevěstu

Dnes se s podvazkem nejčastěji setkáme při svatbách. Podle tradice by ho měla nevěsta dostat, a to v modré barvě jako symbol věrnosti a čistoty. A pak už jen záleží na novomanželích, jak s podvazkem naloží. Je možné ho na svatební hostině nechat vydražit nebo si třeba zahrát hru o to, jak se ženichovi podaří nevěstin podvazek sundat bez součinnosti rukou. A zábava je na hostině hned v plném proudu.

Negližé neboli nedbalky

Pokud vás někdo dnes zastihne v nedbalkách, znamená to, že jste oblečené neformálně, pro domácí pohodu při odpočinku, nejlépe v ložnici. Neznamená to však vytahané tepláky a tričko po manželovi, nýbrž luxusní noční prádlo, které má zdůrazňovat ženskost. Nejčastěji bývá vyrobené ze saténu a svým vzhledem dodává ženě na něžnosti i vyzývavosti. Může být i volnějšího střihu, doplněné krajkou, s tenkými ramínky.

Už v rokoku si lidé chtěli doma udělat pohodlí

Nedbalky neboli negližé se nosily bohaté ženy už v období rokoka. Oblékaly se do neformálního společenského oblečení, v němž přijímaly své přítelkyně na šálek dobré kávy nebo čokolády. Obvykle ho tvořil volný korzet, splývající nařasená sukně a přes ramena přehozený tenký plášť. Výstřih zakrýval šátek. Na hlavě mohl být slušivý čepeček a nohy obuté do jemných pantoflíčků.

Je však zajímavé, že s negližé jako domácím oděvem přišli jako první muži. Vyžádaly si to totiž těžké paruky a upnuté oblečení, které se v 17. století nosily. Nejednalo se právě o nejpohodlnější oděv. Proto se do módy dostaly příjemnější domácí šaty v podobě županu, čepičky a pantoflí. Někteří pánové se nechávali dokonce i takto portrétovat, což svědčí o tom, že se jednalo skutečně o druh společenského oblečení. 

Máte doma negližé? Nebo raději volíte pohodlné tepláky a tričko?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT