Oslavují Češi vrahy stejně jako celebrity? Jiří Kajínek je toho důkazem!

Přidat na Seznam.cz

Jiřího Kajínka zná v České republice snad každý. A nezáleží na tom, zda činy, ze kterých byl obviněn, skutečně spáchal nebo nikoliv. Národ ho oslavuje a stala se z něj mediální hvězda.


Od doživotí k vlastnímu televiznímu pořadu

Český absurdistán – lépe to vyjádřit asi nelze – stále oslavuje odsouzeného vraha. V našem prostředí nejznámější recidivista Jiří Kajínek, který byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu, svou hvězdnou kariéru započal epickým útěkem z věznice Mírov. Po amnestii prezidenta Miloše Zemana se začala psát nová kapitola jeho života. To by ještě bylo v pořádku. Jak je ale možné, že se z muže odsouzeného k výjimečnému trestu stala společenská celebrita?

V roce 2000 celou republiku hypnotizoval neuvěřitelný útěk odsouzeného z věznice Mírov, která se tváří jako český Alcatraz a kde jsou bez možnosti úniku umístěny nejnebezpečnější osoby a pachatelé nejvážnějších zločinů. Jiří Kajínek svým útěkem z této „pevnosti“ získal neuvěřitelné sympatie veřejnosti, které nezměnilo ani to, že o pár dní později byl Kajínek objeven v bytě svého kamaráda, tentokrát vraha dokonce pětinásobného.

Zrodil se mýtus

Všechny důkazy, které by náhodou svědčily v neprospěch odsouzeného, už veřejnost odmítla vzít na vědomí. Novodobý Robin Hood, nový mýtus a skvělá prodejní značka už byly na světě, korunovány prezidentskou amnestií. Podle všeho Kajínek získal své sympatizanty svou vysokou inteligencí a pro ženy se stal skutečným alfa-samcem. Obrázek inteligentního svalovce, který se stal obětí systému, zůstává však naivní a nepodložená.

Ikonický obraz Jiřího Kajínka může nabourat skutečnost, že jeho odsouzení za vraždy nebylo prvním setkáním se zákonem. Už jeho životopis z mládí jasně naznačuje, že svou inteligenci Kajínek rozhodně nehodlal investovat ku prospěchu společnosti. Jen opravdový fanatik může zastávat názor, že Kajínkovy problémy s rukou zákona, které se evidují už od doby jeho nezletilosti, jsou součástí velikého spiknutí.

Oběť spiknutí?

Přesto mnozí čeští příznivci věřili, že v kauze Jiřího Kajínka šlo o politicko-ekonomicko-policejní spiknutí. Medializovaná kauza, velmi úspěšný film, fanoušci byli dojatí. Prezident Miloš Zeman pravděpodobně správně odhadl mínění veřejnosti a využil dobré příležitosti, jak se svézt na vlně popularity doživotně odsouzeného vězně.

Jiří Kajínek posléze naplno využil svého ekonomického potenciálu. Můžeme si koupit hrneček s jeho podobiznou, tričko či tílko v jeho stylu, ale na trhu jsou i bonbóny nebo bílé víno, kde na etiketě hledíme do tváře otřelému kriminálníkovi. Kajínek se stal hvězdou několika talkshow a prezentace jeho osoby získala nový rozměr. Odsouzený vrah dostal prostor a příležitost pro svůj vlastní pořad na televizi Prima a nikdo už se nepozastaví nad tím, že na upoutávce je zobrazen se zbraní v ruce…

Případ Jiřího Kajínka a jeho života na svobodě je, bohužel, dalším důkazem, jaké absurdity se v Česku mohou dít. Přes nesporné nejasnosti v případu vražd, za něž byl odsouzen, je při pohledu na jeho životopis a zejména celoživotní kriminální činnost tohoto muže naprosto nemístné, že se stal hrdinou.

Není to přeci jen divné, když se klaníme vrahům?

 

 

Autor: Michaela R.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.