Odpověď psychologa: Manželství s milencem má nejedno čertovo kopýtko

Obracím se na vás s prosbou o radu v problému, který je opakovaně předmětem sporu v našem soužití. Můj manžel je „řádný muž a žádný flink“. Máme společné nejen dvě děti, ale i zájmy. Na první pohled v našem životě vše funguje tak, jak má.

Jedna oblast vztahu je přesto neustále problematická. Muž není zvyklý příliš projevovat city, což mi vadí. Přesto mu na vztahu záleží, protože za něj více než slova (kterými očividně své city neumí projevit), hovoří činy. Opravdu se stará o rodinu, je spolehlivý, určitě není žádné macho. Není zvyklý – nebo jen nechce se například obejmout a ani intimní život není nijak intenzivní. Přesněji není skoro vůbec.

V době, kdy jsem byla těhotná a když děti byly malé, to nevadilo. Rozhodně nejsem žádná nymfomanka, ale přece jen občas – jednou, snad i dvakrát za měsíc bývá sex příjemný. Několikrát jsme na toto téma vedli diskuse (ačkoliv někdy to byly spíše hádky). Muž otevřeně přiznává, že sex pro něj není důležitý a nijak zvlášť ho nepotřebuje. Já si myslím si, že to není pouze o samotné ,,fyzické“ aktivitě, ale o pocitu lidské blízkosti, důvěře, odevzdání se.

Mám pocit, že mě muž ,,zanedbává“, on má pocit, že na něj vytvářím nátlak. Já ale nemám pocit, že bych na něj nátlak vyvíjela – pokud mi řekne, že mu mám dát čas, tak nevyvíjím žádnou iniciativu a očekávám až bude ,,v náladě“ a iniciativně začne on – téměř zpravidla ale nezačne. Pokud je to i delší doba a nemám pocit, že by se cokoliv mohlo někam posunout, tak mi potom dojde trpělivost a v hádce mu vyčtu, že se mi vyhýbá, odtahuje se ode mě a on mi naopak vyčítá, že na něj vytvářím nátlak.

Momentálně jsme v situaci, kdy se již jakákoliv iniciativa příčí i mě a muž v tomto ohledu iniciativní není. Nevím, jak se z tohoto bodu dostat do nějaké stabilní situace. Přijde mi škoda kvůli tomuto problému zahodit vztah se skvělým člověkem, na druhou stranu ale intimní život rovněž patří do vztahu. Rada mé kamarádky ,,vyříkejte si to“ vedla pouze k několika hádkám, a proto jsem se rozhodla obrátit na Vás a požádat Vás o pohled třetí strany a ideálně praktickou radu, jak tento problém vyřešit.

Co se týče naší životní situace, která by případně mohla mít vliv, není dle mého názoru nic výrazně špatného. V práci jsme spokojení, děti jsou zdravé a šikovné, netrpíme nedostatkem peněz, bydlíme dobře, s příbuznými se nehádáme. Popsaný problém tak nemůže být ovlivněn okolnostmi mimo nás.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu