Spousta z nás doma třídí plasty, sklo a papír. Leckdo používá přírodní úklidové prostředky a kosmetiku. Ekologické smýšlení se stává čím dál běžnější součástí každodenních rozhodnutí stále většího množství lidí. V některých oblastech běžného života se ale přesto máme ještě hodně co učit.
Přemýšleli jste někdy, kde se skrývá původ vašeho oblečení? U některých kousků z běžných obchodů byste se nejspíš divili, kolik odpadu, energie a neetického chování za nimi stojí. Naštěstí existuje hned několik možností, jak se oblékat trochu přívětivěji nejen k přírodě, ale také ke společnosti.
V hlavní roli certifikáty
Pokud chcete nové, často originální oblečení, musíte se podívat po certifikátech, které značka oblečení obdržela. Těch existuje několik a na internetu naleznete spoustu informací, které vám pomůžou vybrat. Nové „eko“ oblečení bývá často poněkud dražší než oblečení rozšířených obchodních značek. Cena ale obvykle bývá vyvážena velmi dobrou kvalitou, proto takový nákup jistě stojí za to. My se ale podíváme na ty možnosti, které můžeme využít, chceme-li ušetřit nejen životní prostředí, ale i naši kapsu.
Velký výběr naleznete na různých e-shopech
V dnešní době, kdy je nakupování přes internet naprosto běžné a používané lidmi napříč generacemi, je asi nejjednodušší zasednout k počítači. Tady máme opravdu velké množství možností. Některé kamenné obchody mají e-shopy, ze kterých si můžete zboží nechat zaslat poštou. Také na Facebooku existuje snad v každém větším městě skupina, ve které si lidé navzájem prodávají nebo vyměňují oblečení, které už nepoužijí.
Výhodou takového nákupu je možnost osobního předání, a tedy i vyzkoušení. Porozhlédnout se také můžete přímo po bazarových serverech, které mají katalogy oblečení. Populární jsou také aukční weby, kde si za často nepatrnou cenu můžete zakoupit oblečení, které zaručeně nebudete potkávat na každém rohu.
Second handy ukrývají spoustu pokladů
Pokud si raději oblečení osaháte a vyzkoušíte, než abyste si nechali něco poslat „na slepo“, vyrazte do města. Chce to sice trpělivost, ale v second handech a bazarech často najdete naprosto jedinečné oblečení za velice nízké ceny. Takový nákup se navíc může stát jakýmsi napětím opředeným dobrodružstvím. Zvlášť ve větších městech se také často konají různé bleší trhy, bazary a příležitostné prodejní akce. I tady budete mít při nákupech zaručený úspěch.
Když propadnete kouzlu nakupování oblečení, budete možná brzy řešit opačný problém – kam s oblečením, které už nenosíte? Opět můžete použít stránky Facebooku a tak, jak jste nakoupili, můžete zase prodat. Další možností je výměna mezi známými a kamarádkami nebo zkuste využít například i místní burzy s oblečením. Řešením pro oblečení, které už nevypadá tak dobře, abyste ho mohli „poslat dál“ jsou kontejnery na textil nebo charitativní sbírky.
Takto odložené oblečení se třídí, lepší kousky putují k lidem v těžké životní situaci a horší na ekologické znovuzpracování, například na vlákna nebo úklidové textilie.
Chceme-li žít v souladu s přírodou a chránit prostředí, ve kterém žijeme, je nejdůležitější přemýšlet nad důsledky našich každodenních činností a rozhodnutí. A některé změny ani nemusí být nijak velké a složité.