Noah Wyle: Kdysi mladičký Dr. Carter i Flynn Carsen, oslaví již brzy padesátiny

Účinkoval v řadě filmů, přesto největší slávu, zvlášť v očích mladých žen, získal na přelomu tisíciletí coby začínající lékař Dr. John Carter, hlavní postava slavného amerického seriálu Pohotovost (ER). Na filmovém plátně se objevil po boku Toma Cruise, Renée Zellweger i Jennifer Lopez a mezi roky 2004 – 2018 ztělesnil pohledného Flynna Carsena ve fantasy příbězích Knihovníci. Není tváří jedné role, přesto mu vůbec nevadí, když v něm fanoušci vidí i dnes mladičkého „ER“ lékaře. Jak na herci s podmanivým pohledem, který v roce 2021 oslaví kulaté padesátiny, zapracoval čas?

Umění i zdravotnictví, obojí v rodině

Snad každému, kdo zná alespoň pár epizod amerického televizního seriálu Pohotovost (ER), se při zaslechnutí jména Noah Wyle vybaví poměry, z jakých jeho seriálová postava pocházela. Novogotické sídlo, společenská smetánka, movitá babička, podporující umění, ale i věčně protestující John, který se v prostředí vysoké společnosti dusí a tak utíká ke studiu medicíny, kde ho nejvíce potěší, může-li někomu jinému zachránit život.

Zajímavé na tom je, že i ve skutečném životě měl Noah se svým oblíbeným Dr. Carterem, sem tam něco společného. Jako Noah Strausser Speer Wyle se narodil dne 4. června roku 1971 v astrologickém znamení Blíženců v Hollywoodu v Kalifornii. Jeho rodina sice nepatřila k nejvyšší společenské smetánce, ale mezi uměnímilovné lidi rozhodně. Výtvarným uměním se živili například oba jeho prarodiče z otcovy strany – Frank Wyle a Edith R. Wyle, kteří později založili i známé Folk Art Museum a obdivovatelkou umění byla také Noahova matka Marjorie Speer, která se ovšem vydala opačnou životní dráhou a poté, co vystudovala, pracovala jako zdravotní sestřička na nemocničním ortopedickém oddělení. Otec, inženýr Stephen Wyle se zase vyznal ve světě techniky. Noah i jeho sourozenci tudíž měli možnost, okoukat od každého oboru něco.       

Vyhrálo herectví

I když se zdá, že v mládí mohl zvažovat dráhu učitele (vystudoval The Teacher School v Kalifornii), na plné čáře u něj zvítězilo herectví. Zaujalo ho tak moc, že se rozhodl absolvovat divadelní kurzy na Severozápadní univerzitě a lekce herectví bral i u známého Larryho Mosse. K úspěchu dopomáhal Noahovi nejen talent a snaha, ale i štíhlá postava s pohlednou tváří a, na muže jemným podmanivým pohledem. První filmové role se Wyle dočkal roku 1985, kdy se mihl ve snímku Vášeň v prachu (Lust in the Dust). Kamera však jeho kvality ihned neocenila, takže až do roku 1990, čekalo mladého herce ještě pětileté působení a sbírání zkušeností na divadelních pódiích. Zlom přinesla nabídka postavy Erica v seriálu Blind Faith (Slepá víra). Tady se už Wyle zalíbil a brzy nato přišla osudová postava Dr. Cartera v ER.

Snažil se s rolí souznít

Jednu z hlavních postav úspěšného seriálu z nemocničního prostředí Pohotovost (ER), získal v roce 1994. Jako mladý doktorand, později řádný lékař Dr. John Truman Carter III., si hned z kraje získal oblibu publika. Romantický osud milionářského syna, který utekl před škrobeností vysoké společnosti, aby mohl pracovat a žít po svém, tedy jako obyčejný muž, jezdící „na truc“ ve starém oprýskaném autě, bydlící v maličkém bytě, způsobil v kombinaci s hercovou pohledností, doslova davový obdiv fanynek. Wyle se i přesto snažil, aby romantická rovina postavy, nebyla tou nejvýraznější. Jak sám řekl, po celou dobu usiloval, dávat své oblíbené roli co nejvíce ze sebe. Díky skvělé týmové spolupráci, našel seriál oblibu nejen v řadách široké veřejnosti, ale i u lidí ve zdravotnictví skutečně pracujících, přičemž na obrazovkách setrval po 15 sezón. Sám Wyle strávil s postavou dobrosrdečného Johna Cartera 11 let a celkem za něj získal 5 nominací na prestižní cenu Emmy Award.

Cruis, Lopez, Zellweger i McDonnell

I když Noah zůstane do konce života spojený právě s Johnem Carterem, jeho herecké výkony na plátně, dobře charakterizují mj. i zajímavé kombinace s ostatními výraznými herci. V roce 1992 si ve filmu Pár správných chlapů zahrál roli kapitána Jeffrey Barnese po boku slavného Toma Cruise, později se jako Robbie objevil ve snímku Dost (2002), kde zazářila slavná americká zpěvačka a herečka Jennifer Lopez. Stejný rok pak působil i ve filmu Bílý Oleandr, kde se v roli Marka Richardse setkal s uznávanou hvězdou Renée Zellweger. Zajímavým bylo i jeho účinkování ve fantasy filmu Donie Darko (2001), kde se objevil coby profesor Kenneth Monnitoff a při natáčení se zde potkal nejen s jednou z hvězd Charlieho Andílků – Drew Barrymore, ale i s herečkou Mary McDonnell (Rose Darko), která byla tou dobou k Noahovi vybrána do ER jako jeho krásná, okolím zatracovaná i nepochopená matka Eleanor Carter.

Soukromý život

Druhý zlom Noahovy popularity přinesla postava Flynna Carsena v několika fantasy příbězích z intelektuálního prostředí Knihovníci (2004 – 2018). Dvojí život žijící knihovník, který o záhadách pouze nečte, ale doopravdy je prožívá, zaujal fanoušky podobně, jako kdysi postava Dr. Cartera, třebaže mladičký lékař zůstane v myslích fanoušků patrně už navždy tím prvním.

V soukromém životě je Noah Wyle podruhé ženatý a má tři děti. S první manželkou Tracy Warbin se potkal při natáčení snímku Otisky prstů (1996) a mají spolu syna Owena a dceru Auden. Manželství se rozpadlo roku 2010, kdy došlo k rozvodu a od roku 2014 je šarmantní herec opět ženatý, tentokráte s herečkou Sarou Wells, s níž má dceru Frances. Wyle je kromě herectví aktivní také v jiných sférách. Roku 2009 byl mluvčím Světového fondu na ochranu přírody a věnuje se i neziskové organizaci Doctors of the World. V létě roku 2021 oslaví kulaté padesátiny, ale i přes krátký plnovous, který si v průběhu posledních let nechal narůst, působí stále mladistvým dojmem. 

Zdroje: superstarsbio.com, famousbirthdays.com

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu