Nic tolik nebolí jako špatný vztah s mámou. Je to problém mnoha dcer. Máma je jen jedna, zkuste jí odpustit

Vztah s vlastní mámou mívá mnoho dcer velmi komplikovaný. Většinou za tím ze strany maminky nebývají špatné úmysly, problém může být generační, ve špatně zvolených slovech, úzkostná máma vás nikdy nemůže podpořit v odvážném podniku, protože má strach. Zkuste svým mámám odpustit! Vždyť máma je jen jedna!

Generační problém

Je třeba říct, že za mnoho špatných věcí vaše maminka opravdu nemůže, je to jako rodové prokletí, který vztah matky a dcery postihuje po celé generace. A vaše mámy se chovají stejně jako ty jejich, a tak dále. Někteří odborníci si dokonce myslí, že problém zasahuje do genetické informace, že se nejedná o pouhé učení nápodobou. Ale nesvádějme všechno jen na mámy. Vliv má kontext, to, jaký byl váš otec, jeho rodiče, jaké rodiče a prarodiče vyznávali hodnoty, přístup k výchově a podobně.

Prokletí lze prolomit!

Změna se vám může podařit už jen tím, že váš partner bude úplně jiný než vaši rodiče. Uvidíte, že v jeho rodině třeba vše funguje úplně jinak a vy máte skvělou možnost své prokletí zlomit. Lépe si tak uvědomíte, že spoustu chyb, které vaše maminka udělala, byly v souvislosti s nějakou těžkou situací. Její přešlapy vůbec nemusely znamenat, že vás nemiluje, že vás nepřijímá. Možná taky nebyla schopná své pocity vyjádřit, protože to ze své rodiny neznala.

Nic není jen špatné…

Nikdo není dokonalý. A tak ať už vaše maminka nekomunikuje, stále se spolu hádáte nebo je mezi vámi napětí, možná je to jen proto, že jste každá jiná. Ale ona má z pozice mámy pocit, že má právo vám do věcí mluvit. Může se ale stát, že své chyby přizná, promluvíte si o nich, a tak vznikne skvělý prostor pro odpuštění. Možná vám spoustu věcí máma neřekne, protože jí to nikdo nenaučil, neobejme vás, protože v jejich rodině žádný emocionální fyzický kontakt nebyl, ale proč byste neobjala vy ji?

Jak vypadá odpuštění?

Většinou si ho lidé představují jako obrovský zlom, jak se říká, ze srdce vám spadne balvan, prostě se stane něco velkého. Ale odpuštění je proces, jsou to malé krůčky, kterými postupujete vpřed, snažíte se druhému porozumět, pochopit ho. Je to soukromá a velmi intimní věc. Neexistuje na něj žádný recept, ale bez vaší vůle něco změnit, se také nic nezmění. Snaha musí vzejít od vás. Třeba zjistíte, že některými věcmi se vaše maminka celá léta trápí, ale jak to přiznat vlastní dceři?

Kroky k odpuštění

Vyčkejte na správnou chvíli. Vývoj je ve všem, tedy i ve vašem vztahu s mámou a v hloubce vaší vztahové krize. Začátku řešení obvykle předchází nějaký silný impulz. Narození děťátka, úmrtí matčina partnera, zkrátka opravdu silný moment. Často pak jde všechno jakoby samo. Odpuštění si žádá, abyste v první řadě odpustila sama sobě. Nemůžete na sebe brát vinu, že jste něco měla nebo neměla udělat, vaše vina to není!

Posledním rozhodnutím může být nechat věci tak, jak jsou. Jestli ještě v dospělosti potřebujete nebo chcete mít s maminkou dobrý a pevný vztah.

Jenže jsou Vánoce a kdy jindy začít něco měnit a začít odpouštět? Je to téma, kterému se v předvánočním čase ještě budeme věnovat. Vaše maminka je přece jen jedna!

Autor: Katka Procházková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu