Nestrašte děti zubařem, už tak se bojí dost!

Podle odborníků za špatný stav chrupu u našich dětí může především strava. Každé druhé dítě do 5 let má dokonce alespoň jeden zubní kaz! Pokud chcete kazům předcházet, omezte u dětí konzumaci cukru, jinak ani sebelepší čištění chrupu nepomůže.

Obzvláště mléčný chrup je k poškození cukrem – sladkými nápoji, bonbony, sušenkami, nanuky a další cukrem slazených potravin – velmi náchylný.


Jeden příklad za všechny

Velice zajímavá je odborná studie z Japonska. Do konce 2. světové války děti v Japonsku netušily, co to zubní kaz je. Ve chvíli, kdy se ale rozproudil světový trh a do Japonska se dostaly cukrovinky, coca-cola a podobně, dětem se najednou zuby začaly kazit.

Co dělají rodiče špatně?!

Není nutné rodičům vyčítat jejich dobré úmysly. Většina rodičů totiž mylně věří, že hlavní prevencí zubního kazu je čištění zubů. Ale to tak úplně pravda není. Pokud rodiče dovolí cukrovinky, kazu se ani čištěním pravděpodobně nevyhnete.

Nicméně příčin zubního kazu je více, a aby kaz vznikl, musí působit společně.

A preventivních opatření je také více. Působení fluoridů ze zubní pasty, omezení cukru v potravinách a nápojích či čištění zubů. Účinné jsou ovšem jen tehdy, pokud jsou dodržovány všechny a dlouhodobě.

Dětem chybí disciplína

Jsou děti, které zkrátka neposlechnou rodiče, že si mají zuby čistit. Nebo například ráno, zejména když už dítě odchází do školy samo, nemusí mít rodič vůbec žádnou kontrolu nad tím, zda si ratolest zuby čistí.

Stomatologové se shodují, že dříve byli rodiče důslednější a přísnější, děti naopak poslušnější a lépe zvladatelné a své rodiče poslouchaly. Dnes se považuje za výchovnou chybu, pokud dítě okřiknete, ale ono se opravdu nedá vše jen donekonečna vysvětlovat a odůvodňovat – vždyť tato technika nefunguje ani u mnohých dospělých!

Jak dítě připravit na návštěvu zubaře?

Můžete použít třeba hru na zubaře a ošetřování zoubků. Nejdřív je v roli lékaře maminka nebo tatínek, pak si role vymění a rodič si nechá vyšetřit zuby dítětem. Nebo vezměte své dítko s sebou, jakmile půjdete ke stomatologovi vy sami. Dítě uvidí, že to vlastně „nic není“.

A čím dříve si dítě zvykne na své vlastní prohlídky u zubaře, tím probíhají snadněji a dítě lépe spolupracuje.

Je velmi důležité vyvarovat se přístupu typu: „Když budeš jíst čokoládu, když si nebudeš čistit zuby, budeš mít kaz, zubař ti ho bude vrtat a to strašně bolí.“

Ale není dobré ani to, pokud dítě s nateklou tváří a zřejmým zánětem, uklidňujete průpovídkami: „Neboj, oni ti nic dělat nebudou, jen se podívají.“ ve chvíli, kdy je zřejmé, že nějaký zákrok bude muset lékař provést, pro dítě je to zrada. A v očích dítěte jste vy jako rodič ten, kdo dítě zradil.

Autor: Katka P.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 16 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 35 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 16 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 16 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 35 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 16 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 35 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 35 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 35 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 16 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 12 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.