Podle odborníků za špatný stav chrupu u našich dětí může především strava. Každé druhé dítě do 5 let má dokonce alespoň jeden zubní kaz! Pokud chcete kazům předcházet, omezte u dětí konzumaci cukru, jinak ani sebelepší čištění chrupu nepomůže.
Obzvláště mléčný chrup je k poškození cukrem – sladkými nápoji, bonbony, sušenkami, nanuky a další cukrem slazených potravin – velmi náchylný.
Jeden příklad za všechny
Velice zajímavá je odborná studie z Japonska. Do konce 2. světové války děti v Japonsku netušily, co to zubní kaz je. Ve chvíli, kdy se ale rozproudil světový trh a do Japonska se dostaly cukrovinky, coca-cola a podobně, dětem se najednou zuby začaly kazit.
Co dělají rodiče špatně?!
Není nutné rodičům vyčítat jejich dobré úmysly. Většina rodičů totiž mylně věří, že hlavní prevencí zubního kazu je čištění zubů. Ale to tak úplně pravda není. Pokud rodiče dovolí cukrovinky, kazu se ani čištěním pravděpodobně nevyhnete.
Nicméně příčin zubního kazu je více, a aby kaz vznikl, musí působit společně.
A preventivních opatření je také více. Působení fluoridů ze zubní pasty, omezení cukru v potravinách a nápojích či čištění zubů. Účinné jsou ovšem jen tehdy, pokud jsou dodržovány všechny a dlouhodobě.
Dětem chybí disciplína
Jsou děti, které zkrátka neposlechnou rodiče, že si mají zuby čistit. Nebo například ráno, zejména když už dítě odchází do školy samo, nemusí mít rodič vůbec žádnou kontrolu nad tím, zda si ratolest zuby čistí.
Stomatologové se shodují, že dříve byli rodiče důslednější a přísnější, děti naopak poslušnější a lépe zvladatelné a své rodiče poslouchaly. Dnes se považuje za výchovnou chybu, pokud dítě okřiknete, ale ono se opravdu nedá vše jen donekonečna vysvětlovat a odůvodňovat – vždyť tato technika nefunguje ani u mnohých dospělých!
Jak dítě připravit na návštěvu zubaře?
Můžete použít třeba hru na zubaře a ošetřování zoubků. Nejdřív je v roli lékaře maminka nebo tatínek, pak si role vymění a rodič si nechá vyšetřit zuby dítětem. Nebo vezměte své dítko s sebou, jakmile půjdete ke stomatologovi vy sami. Dítě uvidí, že to vlastně „nic není“.
A čím dříve si dítě zvykne na své vlastní prohlídky u zubaře, tím probíhají snadněji a dítě lépe spolupracuje.
Je velmi důležité vyvarovat se přístupu typu: „Když budeš jíst čokoládu, když si nebudeš čistit zuby, budeš mít kaz, zubař ti ho bude vrtat a to strašně bolí.“
Ale není dobré ani to, pokud dítě s nateklou tváří a zřejmým zánětem, uklidňujete průpovídkami: „Neboj, oni ti nic dělat nebudou, jen se podívají.“ ve chvíli, kdy je zřejmé, že nějaký zákrok bude muset lékař provést, pro dítě je to zrada. A v očích dítěte jste vy jako rodič ten, kdo dítě zradil.