Nemůžete se pořádně vyspat? Zjistěte, co mohou znamenat vaše spánkové návyky

Celý den jste na nohou a večer jste tak unavená, že se těšíte jen na to, jak si oblečete pyžamo a půjdete spát. Jenže když si lehnete, jen se převracíte a nemůžete usnout. Ráno jste unavená, a to může být frustrující.

Za poruchou spánku se můžou skrývat jiné potíže, které musíte odstranit, abyste se už konečně v klidu vyspala.

Pravidelně zaspíte

Spíte sice celou noc, ale jako by vám spánek nestačil a stává se vám, že často zaspíte. Člověk k tomu, aby byl dobře vyspaný, potřebuje 7 – 9 hodin spánku. Ale vám tato doba nestačí a stále se prodlužuje? Zaměřte se na štítnou žlázu. Její špatná funkce způsobuje nejen to, že potřebujete mnohem více spánku než obvykle, ale také zpomaluje metabolismus. Běžte k doktorovi a promluvte si s ním o tomto problému.

Chcete spát, ale budíte se sama od sebe moc brzo

Ať jdete do postele v jakoukoli hodinu, nejste schopna spát déle jak do 5 hodiny ranní? Tento problém vám může způsobovat cirkadiální rytmus. Jedná se o biologický cyklus ovlivňující kvalitu spánku. Pokud jsou vaše vnitřní hodiny přerušené, má to vliv na spánek. Nejlepší lék, který dokáže s tímto problémem bojovat je užívání melatoninu a omezení umělého osvětlení při probouzení.

Nemůžete spát bez televize

Mnoho lidí používá televizi k tomu, aby usnuli. Televize odvádí pozornost od vašich vlastních myšlenek. Je to sice efektivní metoda, jak usnout, ale fakticky způsobuje více škody než užitku. Rozsvícená televize může zvyšovat stres. Doktoři se jednoznačně shodují, že byste měla hledat jiné alternativy, jak usnout. Například vyzkoušejte před spaním meditaci nebo si přečtěte knihu.

Špatný spánek může vždy signalizovat vážnější problémy, a proto byste měla kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT