Nákupy jako nemoc

Závislost na nakupování byla uznána jako skutečná psychická porucha. Říká se jí oniománie nebo shopaholismus. Stejně jako závislý alkoholik, který není schopen přestat pít po prvním panáku, závislost na nákupech nutí člověka utrácet peníze za desítky věcí, které nepotřebuje. Potíž je v tom, že shopaholik má radost z věcí, které nakupuje, pouze v okamžiku nákupu, potom už ne. A co je nejhorší, člověk závislý na nákupech se často velmi zadluží.

Nakupování jako trávení volného času

Bohužel se stále častěji setkáváme s tím, že nakupování se stává normálním způsobem trávení volného času. Často spolu nakupují celé rodiny, které stráví volný den pobytem v některém obchodním centru – zde se i dobře nají, a tak jde vlastně o celodenní program, namísto smysluplnějšího výletu například na kolech po okolí. 

Ovládněte svou chuť utrácet. Jak na to?

S chorobným nakupováním je to jako s nakupováním potravin, když máte hlad. Jestliže bezcílně bloumáte po obchodním centru či na internetu, je mnohem snazší vás na nějakou nabídku zlákat.

Zkuste tohle: pokud si všimnete něčeho, po čem jste zatoužily, napište si to na takzvaný seznam přání, a to i s datem, kdy vás nákup napadl. Potom počkejte alespoň dva týdny, ideálně měsíc, jestli touha přetrvává. A jestli ano, směle nakupujte!

Jde o to, aby přístup k nakupování byl vědomý. Vědomý nákup spočívá mimo jiné v tom, že dopředu víte, co opravdu koupit potřebujete.

Udělejte si malý test, zda jste závislostí na nakupování ohroženi

Chvilkové nakupování pro radost je motivováno touhou danou věc získat. Oproti tomu chorobné nakupování se děje jen pro akt nákupu, koupené věci často zůstávají nerozbalené ve skříni.

Odpovězte si na následující otázky:

  • Trpíte depresemi a stavy náhlého střídání nálad?
  • Trpíte dalšími příznaky poruch sebeovládání?
  • Lze vaše návyky charakterizovat pojmem „závislost“? (Příznaky jsou obdobné jako u závislosti na alkoholu, drogách, práci či gamblerství.)
  • Máte nutkání hromadit věci bez skutečného účelu?
  • Využíváte proces nakupování jako úniku před samotou, prázdnotou života či nepříjemnými stavy mysli?
  • Vede utrácení během nákupů k ohrožení vaší finanční stability?
  • Vede nakupování k partnerským problémům, problémům v rodině či s přáteli?
  • Nakupujete on-line nebo v nákupních centrech?
  • Jste si vědomi toho, že máte problém?

Doufejme, že nakupujete stále ještě pro radost. O reálné závislosti dá uvažovat v případě, kdy nakupování probíhá soustavně alespoň 3 měsíce. A ani tak nemusí být ještě úplně vše ztraceno, pokud nakupující neztrácí schopnost počítat i se svými ostatními povinnými výdaji.

Pokud už zle je, stejně jako s ostatními závislostmi, pomáhá i tady psychoterapie.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu