MFF Karlovy Vary ocenil při svém slavnostním zahájení Michaela Caina. 88letý herec ve Varech zároveň osobně uvedl i svůj poslední film

Mezinárodní filmový festival v Karlových varech patří každoročně k největším kulturním akcím, které se v České republice konají. V pátek začal již 55. ročník této výjimečné akce, jejímž dějištěm bude jako každoročně především hotel Thermal. V loňském roce se festival vzhledem k pandemii koronaviru nekonal, o to větší jsou očekávání směřující k festivalu letošnímu.

Nejen doktor Larch či sluha Alfred Pennyworth

Stejně jako v minulých letech se filmoví fanoušci mohou těšit nejen na české, ale i na zahraniční filmové hvězdy. Svou účast na 55. ročníku MFF Karlovy Vary přislíbilo hned několik zahraničních hostů. V rámci slavnostního zahájení se dlouhého potlesku dočkal britský herec Michael Caine. Dvojnásobný držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za snímky Hana a její sestry a Pravidla moštárny obdržel z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.

Kdo z hvězd na festival ještě přijede?

V sobotu pak herec ve velkém sále hotelu Thermal osobně uvedl komediální drama s názvem Bestsellery,  celovečerní debut režisérky Liny Roesslerové, ve kterém ztvárnil roli mrzutého stárnoucího spisovatele, který se vydává na své poslední literární turné. Kromě Michaela Caina se diváci mohou v rámci letošního festivalu těšit ještě na další dvě velké hollywoodské hvězdy, Johnnyho Deppa a Ethana Hawka.

„Filmová jízda“ Jana Svěráka trvá už přes 30 let

Festival samozřejmě nezapomene ani na tváře českého filmu. Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii v rámci slavnostního zakončení festivalu obdrží režisér Jan Svěrák. Během letošního ročníku, konkrétně 26. srpna, bude navíc v Městském divadle Karlovy Vary znovu uveden jeho snímek Jízda, který získal na 30. ročníku MFF Karlovy Vary v roce 1995 Křišťálový glóbus pro nejlepší film.

Nejen Karlovy Vary, ale také Mariánské Lázně

Společně s festivaly v Cannes, Berlíně a Benátkách patří Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary k největším a nejprestižnějším festivalům v Evropě. Jeho historie se začala psát již v roce 1946. První ročník se překvapivě neodehrával v Karlových Varech, ale v jiném slavném lázeňském městě západních Čech, Mariánských Lázních. Od třetího ročníku se stal festival soutěžním a vítězům byla v roce 1948 poprvé udělena cena v podobě Křišťálového glóbu. Od roku 1950 se festival odehrává v Karlových Varech.

Zdroj: Instagram/ kviff

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu