Mary McDonnell: Dáma, která si zahrála s Kevinem Costnerem, Patrickem Swayzem i „Gibbsem“ Markem Harmonem

Americká filmová a divadelní herečka Mary McDonnell, bývá v médiích nejčastěji spojována s rolí dívky, vychované a pojmenované Indiány „Stojí s pěstí“, z oscarového filmu Kevina Costnera z roku 1990 Tanec s vlky, za kterou byla nominována na Oscara. Sám Costner přitom nebyl jediným výrazným hercem, se kterým kdy tvořila zajímavou dvojici. Doménou pozoruhodné umělkyně, která zaujme nejen projevem, ale i osobitým vzhledem a psychologickým procítěním postav, jsou však převážně role vznešených dam, s různě pohnutým životem. Taková je kupříkladu policejní velitelka Sharon Raydor, jíž čeští fanoušci dobře znají ze seriálů Major Crimes a Closer, ale třeba i majitelka luxusního domu Margaret Langworthy, která zazářila ve filmu pro teenagery Nola, bohatá vdova Ruby z Farga, nebo fiktivní prezidentka Laura Roslin ze seriálu Battlestar Galactica, kterou si u nás oblíbili zase milovníci sci-fi.

Děvče s citem pro lidské emoce

Dnes šarmantní dáma, celým svým jménem Mary Eileen McDonnell, se narodila 28. dubna 1952 ve městě Wilkes-Barre (Pensylvánie). Příliš dlouho zde ale nepobyla, a již brzy se spolu se svými rodiči, matkou Eileen McDonnell, otcem Johnem McDonnellem i sourozenci stěhovala, tentokráte do New Yorské Ithacy. Tam se rodina zabydlela a Mary zde dospívala. I navzdory okolnosti, že její rodiče byli spíše technicky zaměření, obzvlášť otec Mary John, jejím snem bylo odjakživa umění a tzv. „prkna, co znamenají svět“. Přála si být herečkou, na čemž by možná nebylo nic výjimečného, kdyby ji ovšem už od začátku nelákalo mnohem více, než „být vidět“, pronikání do niter hraných postav. Jak potvrzuje řada jejích hereckých kolegů, Mary odjakživa vynikala mimořádnou empatií a přirozeným chápáním nejrůznějších odstínů lidských emocí natolik, že herecká profese pro ni byla (a je) nejen logickou, ale i velmi úspěšnou profesní volbou. S úspěchem proto absolvovala i herecký studijní obor na Univerzitě ve Fredonii a zanedlouho poté již získávala i své první divadelní zkušenosti. Filmová tvorba na její jméno sice nějakou dobu neslyšela, ale Mary vytrvala.

Nepřišla se předvádět, ale hrát   

Jejím cílem totiž nebyla vidina kariéry fotografy obletované super hvězdy v naleštěném autě se slunečními brýlemi na nose, ale profese kvalitní herečky, která se dovede do svých postav vžít a stejně živě jejich obsah předat divákům. Mnohem více, než pozlátko showbyznysu ji lákalo pravé a nefalšované herectví, díky kterému si prošla od mládí až do nynějška, celou řádkou divadelních scén i rolí. Dlouhé roky spolupracovala například s Long Wharf Theatre Company a již v roce 1981 získala i první větší uznání – cenu Obie Award for Best Actress. Úspěšně debutovala nejen na malých scénách, ale stejně tak i na jevišti velké Broadwaye. Se svou svéhlavou historičkou – Heidi Holland, z komedie The Heidi Chroniclessi, tehdejší publikum doslova ohromila… Byla už jen otázka času, kdy její schopnosti využije i film nebo seriál. Tak se stalo v roce 1956, kdy se Mary mihla v seriálu As the World Turns, nebo později, roku 1984, kdy získala větší roli v seriálu z lékařského prostředí s názvem E/R. Úspěšná pak byla i jako jedna z postav seriálu Hight Society z roku 1995. To už z ní ale byla, pro změnu, známá filmová tvář, a to hned se dvěma nominacemi na Oscara. Rok 1990 pro ni totiž byl přelomový. 

Kolegyně Patricka Swayzeho, Costnera i „Gibbse“ Harmona

V roce 1990 se Mary objevila po boku hollywoodské hvězdy Kevina Costnera v americkém westernu Tanec s vlky, který si Costner navíc i sám režíroval. Jako americká dívka, kterou vychovali Indiáni, zazářila Mary v jediné výrazné ženské roli natolik, že se objevila nejen v nominacích na Oscara, ale třeba i na cenu Zlatý Glóbus. Svou druhou nominaci, jak na Oscara, tak i na Zlatý Glóbus, pak získala za snímek Passion Fish, u nás známý jako Skutečný život v Belle Reve z roku 1992, v němž ztvárnila pyšnou herečku May-Alice Culhane, jejíž dobře rozjetou kariéru fatálně naruší nehoda, po níž zůstane upoutaná na kolečkový vozík. May-Alice je zmítaná vztekem, ale nakonec jí nezbývá, než se s novou životní rolí vyrovnat. 

Čtěte také: Lia Kees: Jak překonat svůj strach.

Idola dívčích srdcí, Patricka Swayzeho, jí postavil už v roce 1988 do cesty snímek Hříšný tygr, a příležitost se pak opakovala ještě roku 2001 ve filmu Donie Darko, kde si Mary zahrála matku Donieho Rose, a charismatický Patrick Jima Cunninghama. Roli naprosto typickou pro svůj šarm si McDonnell střihla v roce 1996, kdy se objevila jako Marilyn Whitmore – první dáma, ve fiktivním sci-fi příběhu Den nezávislosti, v němž si zase zahrála například s populárním Willem Smithem. Zajímavou je i romantická dvojice z filmu Na věčné časy (2000), kterou Mary sehrála s, u nás velmi populárním hercem Markem Harmonem, kterého mají mnozí v paměti především díky roli agenta Gibbse v seriálu Námořní vyšetřovací služba NCIS. Nezávislá vdova Laura Brown (McDonnell), která se živí jako pracovnice v tiskárně, okouzlí historii milujícího Charlese Lattimera (Harmon). Potíž je pouze ta, že Laura pochází z 19. století… 

Slavná prezidentka i bohaté vdovy 

Filmové role Mary McDonnell byly skvělé, přesto celosvětovou slávu jí, více méně, zajistila až úloha napůl filmová a napůl seriálová, a sice postava fiktivní prezidentky dvanácti kolonií Laury Roslin, ve sci-fi díle Battlestar Galactica (2003-2009). Šarmantní, ale rázná politička, která se dostává na palubě Galactici do prezidentské funkce, a zastává ji natolik svědomitě, že jde stranou i její vážně narušené zdraví, oslovila fanoušky po celém světě. Role prezidentky Roslin, trpící rakovinou prsu, byla pro svou představitelku navíc velmi náročná, a to nejen po stránce nastudování, ale i té vizuální, v níž se Lauřin zdravotní stav musel postupně na její kráse odrážet. Za hrdou Roslin, pak Mary McDonnell získala hned několik nominací, z nichž byla úspěšně proměněna cena Saturn Award.

Audrey Hepburn: Herecká ikona krásy druhé poloviny 20. století, měla šlechtické kořeny.

Jinou kategorií, ve které Mary dovedla a dovede vždy zazářit, jsou movité ženy a bohaté vdovy. K těm patřila role Margaret Langworthy ve snímku s Emmy Rossum v hlavní roli Nola (2003), nebo podnikatelka a vdova Ruby Goldfarb, kterou ztvárnila nedávno v seriálu Fargo. 

Kráska s brýlemi

Většina tuzemských diváků bude ale Mary McDonnell znát z obrazovek především jako ústřední představitelku krimi seriálu Major Crimes /u nás: Closer: Nové případy/ (2012-2018), kde ztvárnila hlavní roli elegantní, rázné, ale současně laskavé policejní velitelky LA PD – Sharon Raydor, pro niž jsou typické optické brýle, (které herečka nosí běžně i v civilním životě), a slušivé šaty. Postava, která byla oblíbená již roku 2009 v seriálu Closer, získala ve spin-off seriálu Major Crimes zasloužený obdiv. Jako velící skupiny vyšetřovatelů závažných zločinů, musela Mary v roli Sharon zvládat nejen správné držení policejní zbraně, ale i vlastní příběh postavy, který se s přibývajícími řadami seriálu dostával až za hranici života a smrti… V každém případě svou úlohou jen znovu dokázala, jak mimořádná herečka, psychicky enormně složitých rolí je. Hereček komediálních, romantických nebo rolí prvoplánových krasavic je pořád hodně. Zato těch, které důvěryhodně zvládají nejtragičtější scénáře, zase tolik není, což z Mary McDonnell činí, bez ohledu na její další kvality, samo o sobě výjimečnou umělkyni. 

Zdroj: superstarsbio, kids kiddle | foto: WikiMedia, CC

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu